Magyarországon magánszemély nem működtethet rendszám adatbázisokat, kizárólag a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) által megalkotott és karbantartott rendszer használható erre a célra.
A rendszám keresőhöz vezető út
Magyarországon az ezredforduló után jelentősen megnőtt a külföldről behozott használtautók száma, mely az Európai Unióhoz történő csatlakozás után még lendületesebben nőtt. Az uniós csatlakozásnak köszönhetően létrejött közös piac és a vámok eltörlése letörte a használt autókra rakódó közterhek mértékét, így megérte a külföldön akár jelentős mértékben olcsóbb használt autók behozatala.
Ezen a tendencián még a regisztrációs adó bevezetése sem változtatott. A külföldi autók azonban jellemzően sok kilométert futott példányok voltak, a magyar piacon pedig nehéz eladni egy gépjárművet, ha az már több, mint 200000 kilométert futott.
Az illegális és sokszor legális vállalkozással rendelkező autónepperek között felütötte a fejét a kilométeróra-visszatekerés módszere. Különféle szerszámokkal vagy célszoftverekkel visszatekerték a járművek kilométerszámlálóját, amely így egy hihető, de sokszor akár százezres mértékben fals kilométeradatot mutatott.
A legtöbb autó fő részei annál a több százezres futásteljesítménynél kezdenek el tönkre menni, ahol a külföldi autótulajdonosok megváltak a járművektől. Ők így kerülték el, hogy az idősebb autókra már jelentősebb összegeket kelljen fordítani. A magyar használtautó-vásárlók viszont azzal szembesültek, hogy az elvileg még nem sok kilométert futott külföldi autóik fő alkatrészei egyre-másra mennek tönkre.
A visszatekert órájú járművek tulajdonosai így csalás áldozataivá váltak, mivel magasabb árat fizettek a kevésbé leharcoltnak tűnő autókért. Később pedig az autó vételárának akár többszörösét is ki kellett fizetniük a fő részek cseréjére.
Az autóstársadalom felháborodására válaszul vezette be a jogalkotó a rendszám kereső szolgáltatást, ahol minden magyar állampolgár le tudja kérdezni egy megadott jármű főbb adatait és korábbi kilométerállásait.
A rendszám kereső használata
A rendszám kereső használatához Ügyfélkapu regisztráció szükséges. Ez a regisztráció személyesen végezhető el bármelyik Kormányablakban, s a folyamat során az állampolgár egy egyedi azonosítót és jelszót kap. Ezekkel a bejelentkezési adatokkal tudja később az e-ügyeit intézni, köztük a rendszám keresőt is.
Az Ügyfélkapu regisztráció nem végezhető el online vagy telefonos módon, s szükségesek hozzá a rendszert használni kívánó állampolgár azonosító okmányai is. Az azonosítást nagyon szigorúan veszik, hiszen az egyszer már azonosított felhasználó a későbbiekben számos ügyben el tud majd járni a saját nevében, online módon.
Az Ügyfélkapu regisztráció birtokában fel kell keresni a KEKKH rendszám kereső honlapját, s ott elindítani a Webes Ügysegéd nevű felületet. Ezzel a segéddel számos gépjárművel kapcsolatos ügy intézhető elektronikusan, köztük az új járműtulajdonos bejelentése, a forgalomból történő ideiglenes kivonás, ennek meghosszabbítása és az újra üzembe helyezés. Szintén itt igényelhető az elveszett, ellopott vagy megrongálódott forgalmi pótlása, s a rendszám kereső is innen indítható.
A Webes Ügysegéd rendszám kereső szolgáltatása öt lépésben vezeti keresztül az ügyfelet a lekérdezésen, köztük az adatbevitelen, a szolgáltatás online felületen történő kifizetésén és az eredmények megjelenítésén.
Az első lépésnél kell bejelölni, hogy milyen célból van szükség az adatokra. Egy legördülő menüben kiválasztható, hogy autót szeretne-e vásárolni az ügyfél, hatósági ügyet intézne, vagy más célból használja a szolgáltatást. Szintén itt kell elfogadni az átalános szerződési feltételeket, melyek a linkre kattintva elolvashatók. A tovább gombbal lehet továbblépni a második lépésre.
A következő lépés a felhasználási mód választása, itt az adatigénylés és az adatellenőrzés közül lehet választani. Az adatigénylésnél a jármű forgalmi rendszámára van szükség, ekkor a szolgáltatás kiadja a hozzá társított publikus adatokat. Az adatellenőrzésnél van lehetőség a nem publikus adatok leellenőrzésére, itt a felhasználó írja be az adatokat, amelyről a rendszer csak annyit mond meg, hogy egyeznek-e.
A rendszám kereső használatához az első lehetőség, az adatigénylés szükséges, itt egymás alatt kétszer is meg kell adni a kért rendszámot. A mentés gomb elmenti a rendszámot, s az megjelenik a korábbi lekérdezések mellett. A harmadik lépésre ismét a tovább gombra történő kattintással lehet lépni.
A következő lépés a felhasználó számlázási adatiról szól. Itt meg lehet jelölni, hogy van-e szükség számlára, ha igen, ki kell tölteni a számlázási adatokat. A név és a pontos cím megadása után az adatokat elmenti a rendszer, s a tovább gombbal lehet folytatni a folyamatot.
A rendszám kereső negyedik lépése egyfajta összesítő, ahol az összes addig felvitt adat látható és leellenőrizhető. Az oldal tetején látható a kérelem azonosítója, mely majd az aktuális kérelmet végig azonosítani fogja. Az oldal alján található bankkártyás fizetés gombbal lehet kifizetni a szolgáltatást.
A fizetés során a rendszert használó átirányításra kerül az egyik hazai nagybank online felületére. Itt meg kell adni a használni kívánt bankkártya adatait, a kártyát kibocsátó bank nevét, a kártyatulajdonos nevét, a kártya számát, lejárati idejét és a hátoldalán található CVC kódot. A tranzakció jóváhagyása után a bank megterheli a megadott kártyát a szolgáltatás díjával, s a felhasználó visszairányításra került a Webes Ügysegéd felületére.
A felületen a benyújtás véglegesítésével lehet elküldeni a kérelmet, s így megkapni a kívánt adatokat.
Azoknak a felhasználóknak, akik nem otthon, a számítógép előtt szeretnének rendszám lekérdezéseket indítani, hanem mobilon futtatnák a rendszám kereső szolgáltatást, megalkotásra került az OkmányApp alkalmazás. Ez elérhető mind androidos, mind iOS alapú telefonokra.
Az OkmányApp letölthető a Google Play és az Apple Store alkalmazás boltokból, s mobilinternetes kapcsolattal használható bármelyik modern mobiltelefonon. Az applikáció ugyanazt tudja, mint a Webes Ügysegéd, csak telefonos környezetben.
A rendszám kereső ugyanúgy része, csak az adatokat az okostelefon segítségével kell begépelni, s az online fizetés szintén végrehajtható a folyamat során. A fizetés során minden típusú Mastercard, Amex és Visa Classic kártya felhasználható, illetve egyes Visa Electron és Maestro kártyákkal is lehet fizetni.
A rendszám kereső használata mind webes, mind okostelefonos környezetben gyors és egyszerű, még a technológiától kicsit ódzkodó idősebb korosztály számára sem jelenthet problémát. Az egyes választási lehetőségeket jól megfogalmazott segítő szövegek kísérik, az elemek könnyen olvashatók. Nincs szükség kiegészítő számítógépes vagy más ismeretre sem.
A rendszám lekérdezés folyamatában elakadók éjjel-nappal hívhatják Magyarország elektronikus szolgáltatásokhoz segítséget nyújtó vonalát, a 1818-as ingyenes számon. Itt képzett operátorok vezetnek végig a rendszám kereső használatán, a fizetés végrehajtásán és a kapott adatok értelmezésén is.
A rendszám kereső promotálását az állami szervek mellett több nagy autós médium is elkezdte, ezzel segítve az rendszám-visszatekerés elleni harcot. Ahogy egyre tudatosabban vásárolnak használt autót az emberek, úgy fog nőni a rendszám kereső használata, s úgy lesz egyre nehezebb a csalók dolga.