Különösen a külföldről importált autóknál gyakori a kilométeróra visszatekerése, amellyel már rövid távon is horrorisztikus költségekbe futhat bele az autót vásárló.
Nem mindegy ugyanis, hogy egy autó 150000 km-t futott, vagy 400000-et, utóbbi jellemzően az a távolság, amikor már az autó főegységei is cserére szorulnak. Egy kettős tömegű lendkerék, a váltó, a motor alkatrészei, a felfüggesztés külön-külön is jelentős tétel lehet a csere során, nem beszélve arról, amikor ezek egymás után adják fel a szolgálatot.
A rendszám lekérdezés tehát életbevágó lehet a nem várt költségek elkerülésére.
Hivatalos gépjárműadat-lekérdező
A csalások nagy számára való tekintettel az autós szakma jogkövető része, illetve az autós társadalom is hangot adott az ellenőrzési lehetőségek csekély száma iránti ellenérzésének. Erre válaszul vezette be a jogalkotó a gépjárműadat-lekérdező szolgáltatását, amelyet a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) működtet és tart karban.
A szolgáltatás igénybevételéhez Ügyfélkapu regisztráció kell, mely Magyarország hivatalos e-ügyintéző rendszerének hozzáférése. Ilyen regisztráció kizárólag személyesen végezhető bármelyik Kormányablakban, ahol az állampolgár felhasználói azonosítót és jelszót kap a rendszerhez.
A jelszó segítségével kétféle szolgáltatás kérhető a gépjárműadat-lekérdező felületen, az első az adatigénylés, a második az adategyeztetés.
Adatigényléskor csak a jármű rendszámát kell megadni, azaz gyakorlatilag rendszám lekérdezés történik. Ekkor a rendszer meg tudja mutatni, hogy mi a jármű gyártója és típusa, milyen színű és jelenleg forgalomban van-e. A csalások elleni újításként szintén megjelenítésre kerülnek a rendszerben eltárolt kilométeróra állások, s az egyes értékekhez tartozó dátumok.
Adategyeztetéskor a meglévő műszaki adatokat megadva van lehetőség arra, hogy ellenőrzésre kerüljön a rendszám, a gyártási év és az első forgalomba helyezés dátuma. Amennyiben az első forgalomba helyezés külföldön történt meg, a rendszer azt is megmondja, mikor lett Magyarországon nyilvántartásba véve az autó.
Szintén le lehet egyeztetni a műszaki érvényességet, a gépjármű saját és együttes tömegét, hogy hány személyt lehet vele szállítani. A műszaki tulajdonságok közül a KEKKH nyilvántartása igazolni tudja a jármű teljesítményét és hengerűrtartalmát, a használt üzemanyag típusát, a férőhelyek számát, és pl. a buszoknál, hogy hány állóhelyet tartalmaz. Szintén kideríthető az is, hogy az adott jármű áll-e bármilyen korlátozás hatálya alatt.
A rendszám lekérdezés menete
A rendszám lekérdezésének megszabott menete van, melynek első lépése az ügyfélkapus regisztráció elvégzése. Ezután a Webes Ügysegéd nevű weboldalt kell megnyitni, ahol különféle e-ügyeket indíthat el a bejelentkezett felhasználó.
A Webes Ügysegéden lehetőség van arra, hogy a járművet eladva a volt tulajdonos ingyenesen bejelenthesse az új tulajdonost. Ugyanitt néhány ezer forintos díj megfizetésével akár ideiglenesen ki is vonatható a forgalomból bármelyik jármű, ezt a tulajdonos vagy az üzembentartó kérheti. A már korábbi ideiglenes kivonás is meghosszabbítható, csupán a szolgáltatási díjat kell megfizetni.
Amennyiben a gépjárművet a tulajdonos vagy az üzembentartó újra forgalomba szeretné helyezni, nem kell felkeresnie egy Kormányablakot, hanem az Ügysegéd erre szolgáló része használható.
A gépjármű törzskönyvének elvesztése, megrongálódása vagy ellopása esetén is kiváló segítség a KEKKH online szolgáltatása, hiszen ez az ügymenet is elindítható rajta. A kérelemnek ráadásul lopás esetén még külön díja sincs.
A Webes Ügysegéd gépjárműadat-lekérdező része az a felület, ahol a rendszám lekérdezés megejthető, öt egyszerű lépésben. A kezdő felületen meg kell adni a lekérdezés célját. Itt adható meg, hogy az adatokra autóvásárláshoz, hatósági ügyintézéshez vagy egyéb okból van szükség. A felhasználó nem léphet tovább a következő lépésre, míg a rendszer szolgáltatási feltételeit el nem fogadja.
A második lépésben kell megadni, hogy adatigénylésre vagy adatellenőrzésre van-e szükség. Az elsőhöz kétszer meg kell adni a lekérdezni kívánt rendszámot, a második esetben pedig az online eszköz minden olyan adatot összehasonlít a tárolt adatokkal, melyek kitöltöttek.
Az oldal alján található mentés gombra kattintva lehet tovább lépni, ekkor a felhasználói felületen megjelenik a kívánt lekérdezés. Ez később is akárhány alkalommal felhasználható, az oldal alján lévő tovább gombra kattintva lehet átlépni a harmadik lépésre.
A harmadik lépés a számlázási adatok megadása. Itt a bejelentkezett felhasználó bejelölheti, hogy kér-e számlát. Ha igen, akkor meg kell adnia a nevét és címét, a címadatok mindegyikét külön-külön mezőbe beírva.
A következő lépésre ismét az oldal alján található tovább gombra kattintva lehet eljutni.
A rendszám lekérdezés negyedik lépése szolgál az első három lépésben bevitt adatok ellenőrzésére, itt már megjelenítésre kerül az automata módon generált kérelem azonosító is. A szoftver kiszámolja a fizetendő eljárási díjat, s a megjelenő bankkártyás fizetés indítása gombra kattintva indulhat az online fizetési eljárás.
A fizetés során a felhasználó átirányításra kerül egy banki felületre, ahol a bankkártyájával kifizetheti az eljárás díját. A bankkártyaadatok így nem kerülnek az állami szolgáltató kezébe, azt a résztvevő bank kezeli a hatályos előírásoknak megfelelően. Sikeres fizetés után a rendszer visszaléptet a Webes Ügysegéd felületére, ahol a benyújtás gombra kattintva történhet meg az igénylés véglegesítése.
A rendszám lekérdezés ötödik, utolsó lépése a megtekintés menüpont, itt lehet megtekinteni a kifizetett lekérdezés eredményét.
Lekérdezés OkmányAppal
Az online webes felületen kívül elérhető a KEKKH mobiltelefonon is futó alkalmazása, az OkmányApp, mely használható Androidot és iOS-t futtató telefonokon is. Ez főleg akkor hasznos, ha valaki terepen, mobiltelefon és mobilinternet segítségével szeretné elindítani a rendszám lekérdezés folyamatát.
Az alkalmazás ugyanazokat a szolgáltatásokat kínálja a menüpontjain keresztül, mint a teljes értékű webes változat. Itt is lehetőség van ingyenes, illetve szolgáltatási díjjal terhelt szolgáltatások indítására, az online banki fizetés végrehajtására, s az eredmények megtekintésére.
Az OkmányApp applikáció androidos telefonokra a Google Play áruházból, míg iOS alapú telefonokra az App Store áruházból szerezhető be. Mindkét helyen elegendő rákeresni az OkmányApp szóra, s a piacterek azonnal telepítésre kínálják fel a szoftvert.
A felhasználható bankkártyák köre széles, mind az úgynevezett betéti-, mind a hitelkártyák felhasználhatók. A rendszer elfogadja az összes Mastercard, Visa Classic, American Express kártyát, illetve az egyes Visa Electron és Maestro kártyákat is. Az online fizetés akkor is működik, ha a felhasználó számlavezető bankja nem azonos a KEKKH szolgáltató bankjával.
Az állami szerv mind a honlapján, mind a Webes Ügysegédben részletes tájékoztató szekciót tart fenn, melyek mobiltelefonról is elérhetők. A rendszer használata során elakadó ügyfeleket a 1818-as központi tájékoztató számon várja egy éjjel-nappal elérhető operátor, aki végig tud vezetni a teljes folyamaton. Segítségével még a technikai újításoktól ódzkodó ügyfelek is ki tudják használni a rendszám lekérdezés előnyeit a gépkocsivásárlás folyamata során.