Nincs ez másképp a motoroknál sem, ahol az AM kategóriás jogosítvány gyakorlatilag a belépő kategóriába tartozik, és ezt érthetjük mind árban, mind köbcentiben. De nézzük, mit kell tudni az AM jogosítványról, ha valaki úgy érzi, hogy a motorozás lesz a következő szenvedélye.
AM kategória – a hivatalos megfogalmazás
A hivatalos megfogalmazás szerint AM kategóriás jogosítvánnyal olyan két-, három- vagy négykerekű járművet lehet vezetni, melyet 50 köbcentis (maximum 4 kW teljesítményű) motor hajt, és végsebessége nem haladja meg a 45 km/órát, tömege pedig a 350 kilogrammot. Tehát láthatjuk, hogy nemcsak azok érdeklődését keltheti fel ez a vezetői engedély, akit a kétkerekű járgányok érdekelnek, de azok is megtalálhatják a számításukat, akik valamilyen más, segédmotornak minősülő járművet szeretnének vezetni.
Az AM kategóriás jogosítvány számít a legolcsóbb vezetői engedélynek, ha összemérjük a többi típussal. Egyrészt ezért hívtuk belépő kategóriás jogosítványnak, másrészt azért, mert ehhez mérten messze ennek a jogosítvány típusnak a legkedvezőbb az ára is. Ráadásul, aki a tinédzser kor kezdetén éli motorozási mániáját, az is megnyugodhat, hisz az AM kategóriás vezetői engedélyt már 13 és fél évesen el lehet kezdeni a legtöbb autósiskolában. A korán kezdőknek viszont fontos azt is tudniuk, hogy nem vezethetnek külföldön egészen addig, míg 16. életévüket be nem töltötték.
Mik a jelentkezés feltételei?
Általánosságban elmondható az, hogy a jelentkezés viszonylag egyszerű, és nincs sok előfeltétele. A jelentkezés feltételei, az autósiskola által megszabott díjak befizetésén túl az, hogy rendelkezzünk érvényes személyazonosító okmánnyal. A tanfolyam kezdetekor legalább a 13 és fél éves korhatárt be kell töltenie a jelentkezőnek. Emellett, ha valaki számára nem lenne egyértelmű, fontos az, hogy írni és olvasni is tudjon a jelentkező. Ha ezekkel mind rendelkezik a potenciális robogós, nincs más teendő: irány a tanfolyam!
A jelentkezés menete
Ha valaki kedvet kapott volna ahhoz, hogy belevágjon a tanfolyamba, és hamarosan elkezdje motoros karrierjét, hasonló utat kell bejárnia, mint a többi jogosítvány esetében. Az ország telis-tele van autósiskolákkal, így senkinek nem fog gondot okozni, hogy a hozzá legközelebb eső és legszimpatikusabb tanfolyamot kiválassza. Miután elmentünk az autos-, illetve a motoros iskolába, és a papírmunkán átestünk, a legtöbb helyen valamennyi előleget kérnek már kezdéskor. A tanfolyam elméleti és gyakorlati oktatásból áll. Az elméleti oktatás után, a sikeres hatósági vizsga elvégzését követően már jöhet is a gyakorlat, ahol élesben lehet megtapasztalni a robogózás élményét. Miután már elég magabiztosan vezetünk, és pótórákat is vettünk, amennyiben szükséges volt, jöhet a gyakorlati vizsga, mely után zöld utat kap az, akinek már egészségügyi vizsgája is van. Természetesen csak olyan motoros közlekedhet a forgalomban, aki tisztában van az elsősegélynyújtás alapjaival, így jogosítványt csak az kaphat, aki sikeres egészségügyi vizsgát tett. Ez alól a feltétel alól felmentést élvezhetnek azok, akik 1984. január 1. után bármilyen járműkategóriára jogosítványt szereztek.