Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

A KRESZ által előírt kötelező tartozékok, és amire ezeken kívül szüksége lehet autójában

Egy használt autó vásárlása után mindig előjönnek azok a dilemmák, hogy milyen tartozékokkal, milyen plusz felszereléssel lássuk el kedvencünket. A kérdést két oldalról lehet megközelíteni.

Vannak ugyanis olyan tartozékok, melyeknek kötelező jelleggel jelen kell lenniük minden gépjárműben, és vannak olyan felszerelések is az autóhoz, melyeket saját kényünkre-kedvünkre, a saját preferenciáink alapján választunk, meglétüket a KRESZ-szabályzat csak ajánlottként jelzi. Először is szánjunk néhány sort azokra a kötelező tartozékokra, melyek egy autótulajdonos paripájából sem hiányozhatnak, vagy ha igen, akkor néhány kellemetlen percre, és ha nincs szerencsénk, még egy vastag csekkre is kell számítani egy esetleges közúti ellenőrzés során. Ezt ugyanis minden esetben a rendőr bírálja el. Lehetősége van rá, hogy csak szóbeli figyelmeztetést alkalmaz, de bírságolhat is, és ha a sofőr nem ismeri el, hogy szabályt sértett, még feljelentést is tehet a rendőr.

Szerencsénk van azonban, hiszen a kötelező tartozékok listája nem túlságosan hosszú, 2017-ben csupán két elemből áll: az elsősegély csomagból és az elakadásjelző háromszögből. Mindig ügyeljünk arra, hogy egy „B” típusú hiánytalan (nem felbontott) elsősegély doboz legyen az autóban, egy bármikor könnyen hozzáférhető helyen, például a csomagtartóban. A KöHÉM-rendelet ezenkívül azt is előírja, hogy az elsősegély csomag portól és víztől védett csomagolásban legyen. Ügyeljünk ezenkívül arra is, hogy a csomag szavatossága a használat ideje alatt ne járjon le, hiszen ahogy szinte minden, ezek is rendelkeznek lejárati dátumokkal. A steril kötszerek például hivatalosan 5 évig maradnak sterilek, de például a sebfertőtlenítő oldat a gyártásától számított 3 évig őrzi meg a minőségét. A „B” típusú elsősegély doboz kötelező tartozékai: 4 darab steril gyorskötöző pólya (10 cm x 5 m), 2 darab steril gyorskötöző pólya (5 cm x 5 m), 2 darab steril mull-lap (6x6 cm), 4 darab vágott mullpólya, melyeket egyenként csomagoltak (10 cm x 5 m), 3 darab steril mull-lap (50 cm x 80 cm), 4 darab kéztisztító/fertőtlenítő lap, 1 pár fóliakesztyű, 2 darab háromszögletű kendő, 4 darab 40 mm-es biztosítótű, 1 tekercs ragtapasz (1,25 cm x 5 m), 1 darab háztartási olló, 6 darab jódpárna vagy 30 ml-es jód oldat, 2 darab vágható sebtapasz, 1 darab higiénikus arcmaszk, 1 darab gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk, 1 darab útmutató és 1 darab tartalomjegyzék. Olvasóink most már tehát azt is tudhatják, hogy mi található a dobozban, de őszintén kívánjuk, hogy erről soha ne kelljen senkinek megbizonyosodnia, és ne legyen rá szüksége. A „B” típusú elsősegély csomag természetesen csak a B típusú járművekre vonatkozik, mi írásunkat ennek szenteljük, de értelemszerűen a C járműkategóriához ugyanígy „C”-vel jelzett elsősegély doboz tartozik.

A gyakran emlegetett, és a KRESZ-tanfolyamon ezerszer átbeszélt elsősegély csomag mellett szükségünk lesz egy elakadásjelző háromszögre is, melynek bármikor nagy hasznát vehetjük, ha az út mellett kell vesztegelnünk. Ennek a használatáról is kell ejtenünk pár szót, hiszen az évek múlásával a KRESZ-tudás hajlamos kicsit megkopni. Az elakadást jelző háromszöget a meghibásodott jármű mögé kell lerakni, „összepattintása” nem vehet igénybe pár percnél többet. A lerobbant jármű és a háromszög közötti távolság nincs kőbe vésve, hiszen attól függ, hogy az adott útszakaszon milyen sebességgel haladnak a járművek, de attól függően, hogy autópályán vagy városban robbantunk le, 100-200 méteres távolságig javasoljuk elhelyezését, ha kanyarban kellett félre állni, akkor minden esetben a kanyar elé kell elhelyezni azt.

A KRESZ hivatalosan tehát beéri ennyivel, viszont csináltak egy listát az ajánlott tárgyakról is, amelyeknek hiánya nem ütközik törvénybe, de ha van nálunk, abból sose lehet gond, csakis a hasznunkra válhatnak. Ilyen felszerelés a pótkerék, az izzókészlet, a vontatókötél, a láthatósági mellény, a bikakábel és a tűzoltó készülék. Tehát ha ezek hiányoznak a kocsiból, nincs semmi baj, bírságra nem kell számítani, de mivel nem óriási összegű tartozékokról van szó, beszerzésüket minden (potenciális) tulajdonosnak ajánljuk, hiszen így még kevesebb meglepetés érheti az embert az utakon egy esetleges meghibásodás esetén. Ha vannak tartalékizzók, pár perc alatt az út mellett bármikor kicserélhetjük a kiégett izzót, de remélhetőleg mindenki számára logikus, hogy mikor lehet szükség a többi fent említett plusz kiegészítőre. Bár a tartalékizzók korábban kötelező tartozékként szerepeltek a fenti listán, időközben kivették ezt a tételt, hiszen a legtöbb mai gyártású autónál már nem lehet olyan egyszerűen hozzáférni az izzókhoz, és nem is minden esetben cserélhetők házilag. Fontos megjegyeznünk azt is, hogy a láthatósági mellény itthon nem kötelező tartozékként szerepel, ám a legtöbb európai országban annak számít, és hiánya esetén nagy mértékű bírságot szabhatnak ki ránk a hatóságok. Lakott területen kívül, korlátozott látási viszonyok mellett pedig a magyar rendőr is bírságolhat, ha eme csinos ruhadarab nélkül szállnánk ki a kocsiból, beszerzése tehát kötelező jellegűnek is tekinthető, noha hivatalosan nem számít annak.

Az évszaktól függő tartozékok

Gyakran attól is függ, hogy milyen tartozéknak kell lennie az autónkban, hogy az évnek épp melyik szakaszában vagyunk. Tehát például télen – bár senki nem írja ezt elő számunkra – érdemes beszerezni egy jégkaparót, egy jégoldót, egy hólapátot vagy valami mást, amivel könnyen takarítható a hó. Ha valaki hosszabb utat tervez megtenni, esetleg olyan helyre megy, ahol a hó könnyen az útjába állhat, akkor ajánlott egy hóláncot is elvinni az útra, melynek felszereléséről az interneten megannyi videót találhat bárki. Az sem jöhet soha rosszul, ha a csomagtartóba berakunk egy üveg ablakmosó folyadékot, hiszen ez nem sok helyet foglal, de hihetetlenül hasznos tud lenni, ha épp kifogyna a kocsi elejéből, és a környéken nincs olyan hely, ahol ezt be lehet szerezni. Évszaktól függetlenül a hasznunkra lehet az is, ha egy benzineskannába öt liter üzemanyagot töltünk, hogyha esetleg kifogyna, vagy üzemanyag terén már az utolsókat rúgná az autó, ennek a tartalélnak a tartályba töltésével még el lehet jutni a legközelebbi benzinkúthoz.

Megosztás

Minden cikk

Winterreifen Winter tire

Téligumi – ezeket kell tudni a legfontosabb téli kiegészítőről

Tanacsado · Autóipari technológia
All TWI on the tire - meaning

A nyári gumiról bővebben – avagy autós teendők, ha beköszönt a tavasz

Tanacsado · Autóipari technológia
All car seats cleaning

Belső értékek

Tanacsado · Autóipari technológia
Kevesebb megjelenítése