Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Tudnivalók a B kategóriás jogosítványról

A B kategóriás jogosítvány az egyik legnépszerűbb jogosítvány kategória, hiszen ez szükséges a személygépkocsik vezetéséhez. Érdemes azonban tisztában lenni a megszerzéséhez elengedhetetlenül szükséges feltételekkel, s azon jogokkal és kötelességekkel, melyek ezzel a vezetői engedéllyel járnak.

KRESZ tanfolyam

A jogosítvány megszerzésének első lépése a KRESZ tanfolyam teljesítése, mely ma elvégezhető hagyományos, tantermi képzéssel vagy az új e-learning keretrendszer segítségével. A tantermi képzés során a hallgatók előre megjelölt időpontokban kapják meg az elméleti oktatást, melyhez könyvet vásárolhatnak, s saját jegyzeteket készíthetnek.

Az e-learning oktatás a legújabb technológiai fejleményeket egyesíti a tanulással, a hallgató itt a saját időbeosztásában dolgozhatja fel a tananyagot. A számítógépen, interneten keresztüli oktatás modulokra épül, minden lecke végén ellenőrző feladatokkal, s minden modul végén vizsgával. A keretrendszer sikeres abszolválása után kap a jelentkező vizsgaidőpontot, amikor a Nemzeti Közlekedési Hatóság vizsgatermében, számítógép előtt kell megoldani a záróvizsga feladatait.

A KRESZ tanfolyamra történő beiratkozáshoz a hallgatónak 16 és fél évesnél idősebbnek kell lennie, rendelkeznie kell 8 általános végzettséggel, és be kell tudnia mutatni az orvosi alkalmassági vizsgálat eredményét.

A KRESZ vizsgán csak az a hallgató vehet részt, aki legalább a 16 éves és 9 hónapos kort elérte. A B kategóriás jogosítvány első vizsga időpontjának legkésőbb a tanfolyam kezdetét követő 9. hónapban meg kell történnie, s a hallgatónak sikeres vizsgát kell tennie legkésőbb a tanfolyam megkezdését követő 12. hónap végéig. Amennyiben ez nem sikerül, a tanfolyamot újra kell kezdeni, mely új oktatási díjat is magában foglal.

Gyakorlati tanfolyam

A sikeres KRESZ vizsgát követi a gyakorlati tanfolyam, mely szintén vizsgával zárul, s az elméleti vizsga megszerzését követő 2 éven belül teljesíteni kell.

A gyakorlat oktatóval történik, aki a vezetés teljes tartalma alatt az autóban ül, s felügyeli a hallgató tanulását. A korábbi rutinpályás vizsga megszűnt, a hallgatóknak csak forgalmi vizsgát kell tenniük. Ettől függetlenül a gyakorlat azt mutatja, hogy a vezetés oktatók továbbra is használják a rutinpályát a hallgatókkal, míg azok meg nem szerzik a forgalomban való részvételhez szükséges minimális készségeket.

A gyakorlati tanfolyamot úgy kell megszervezni, hogy a tanuló vezethessen többféle forgalmi szituációban: csúcsidőszakban, hétvégén, este és rossz látási körülmények között is. Így szerezhető meg az a rutin, amellyel a későbbiekben a vezető a való életben is helyt tud állni.

A forgalmi vizsgára akkor kerül sor, amikor a hallgató a szükséges vezetési készségeket megszerezte. A minimálisan teljesítendő vezetési óraszám 30 óra, mialatt meg kell tenni legalább 580 km-t. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a megnőtt forgalom miatt napjainkban már nem elegendő 30 órával számolni a vezetési rutin megszerzéséhez. A valós szám hallgatónként változik, s általában 60-100 óra között alakul.

A B kategóriás jogosítvány megszerzése így az autós iskolák weboldalain meghirdetett kb. 150000 forintos ár helyett elérheti a 230000-300000 forintot is. A különbség a 30 órán felül szükséges pótórák magas számából adódik, melyek jelentősen megdobják a vezetésért fizetendő összeget.

Elsősegélynyújtó tanfolyam

Az olyan hallgatóknak, akiknek nincs másik jogosítványuk, elsősegélynyújtó tanfolyamot kell tenniük. Ezt a Magyar Vöröskereszt szervezi, s az egy-két alkalmas tanfolyamon a hallgatók megismerkednek az újjáélesztés menetével, a különféle sebesülések ellátásával, a balesetes sérültek stabilizálásával a mentők kiérkezéséig.

A tanfolyam vizsgával zárul, melyről igazolást adnak ki, ez az igazolás szükséges a jogosítvány kiváltásához. Az egészségügyi tanfolyam a KRESZ vizsgával akár párhuzamosan is elvégezhető.

B kategóriás jogosítvány kiváltása

Amennyiben a hallgató teljesítette a KRESZ-, a gyakorlati- és az elsősegély vizsgát, jogosult a B kategóriás jogosítvány kiváltására. A gyakorlati vizsga sikerességét igazoló kártyát be kell mutatni a Közlekedési Hatóságnál, akik azt maximum 4 napon belül iktatják a rendszerükbe.

Ezután fel kell keresni egy Kormányablakot, ahol be kell mutatni az orvosi alkalmassági igazolást, s kérvényezni lehet a B kategóriás jogosítványt. A műanyag kártya maximum 8 nap alatt elkészül, és amennyiben a kérelmezőnek nem volt korábban más jogosítványa, a kiváltás ingyenes.

Egyéb tudnivalók

Viszonylag gyakran előfordul, hogy egy hallgató nem ugyanannál az autósiskolánál végzi el az elméleti- és gyakorlati vizsgát is. Ennek oka lehet az, hogy elégedetlen az aktuális oktató intézményével, de akár költözés is beleszólhat a korábbi tervekbe.

Az iskolák közötti átjárás lehetséges, a hallgatónak csupán kérelmeznie kell, s meg kell adnia az új képzési intézmény adatait. A korábbi autós iskolának kötelező átadnia a már elvégzett képzésekről az igazolást, ide értve a már megkezdett gyakorlati vezetési órák igazolását is. Az iskolaváltásnak kb. 10000 Ft-os egyszeri költsége van.

A B kategóriás jogosítvány megszerzésére természetesen nemcsak magyar állampolgárok vállalkozhatnak, hanem a Magyarországon tartózkodó külföldiek is, de nekik vagy fel kell tudniuk mutatni egy legalább fél éves tartózkodási engedélyt, vagy rendelkezniük kell bejelentett magyarországi lakcímmel.

A külföldi állampolgároknak is be kell tudniuk mutatni olyan bizonyítványt, mely egyenértékű a magyar alapképzés (8 általános) által kiadott bizonyítvánnyal. Ha az országuk által kiadott bizonyítvány szerepel a Közlekedési Hatóság által kiadott regiszterben, a bizonyítvány elfogadható a vizsgabiztos által. Amennyiben a bizonyítvány nem szerepel a regiszterben, azt a vizsga előtt a Közlekedési Hatósággal ingyenesen hitelesíttetni szükséges.

A nem teljesített vizsgákat pótvizsgán lehet megismételni, melynek díja van. Amennyiben a hallgató nem jelenik meg a vizsgán, s azt legalább egy héttel a vizsga időpontja előtt nem mondja le, pótvizsgát kell tennie. Ugyanez a helyzet a késés esetén, ilyenkor a hallgató akkor sem vizsgázhat le csúsztatva, ha aznap a vizsgát szervező intézmény több vizsgát is tart egymás után.

Betegség esetén orvosi igazolás szükséges, mellyel mentesül a hallgató a pótvizsgázás alól. Az igazolásnak legalább 3 napos fekvőbetegségről kell szólnia, s 8 napon belül be kell mutatni a Közlekedési Hatóság megfelelő osztályán. Ennek elmulasztása esetén a hallgatót pótvizsgára kötelezik.

A vizsga során a hallgatónak igazolnia kell magát a megfelelő igazolványokkal, s be kell mutatnia az esetlegesen már korábban megszerzett más jogosítványokat is. A KRESZ vizsgán a vizsgabiztos kérni fogja a legalább 8 osztályos bizonyítvány bemutatását. Ha a hallgató az azonosító igazolványán szemüveges képpel szerepel, akkor a gyakorlati vizsga is csak a szemüveg viselésével abszolválható.

A B kategóriás jogosítvány teljesítése közbeni vezetési gyakorlat során jogilag az oktató felel a hallgató tetteiért, mivel ő még önállóan nem vehet részt a forgalomban. Minden gyakorlati óra kezdete előtt az oktató kitölti az útvonaltervet és a naplót, mellyel baleset vagy más esemény bekövetkeztekor igazolni tudja a hallgató státuszát. A gyakorlati vezetés során minden káreseményt és más felelősséget az oktató visel, még akkor is, ha az autót fizikailag a hallgató vezette.

Megosztás

Minden cikk

Winterreifen Winter tire

Téligumi – ezeket kell tudni a legfontosabb téli kiegészítőről

Tanacsado · Autóipari technológia
All TWI on the tire - meaning

A nyári gumiról bővebben – avagy autós teendők, ha beköszönt a tavasz

Tanacsado · Autóipari technológia
All car seats cleaning

Belső értékek

Tanacsado · Autóipari technológia
Kevesebb megjelenítése