Most viszont már a legtöbb autósiskolában erre is lehetőség van, ez az úgynevezett e-learning. A legtöbben valószínűleg a B kategóriás jogosítványról tudnak, ezért hogy általános ismereteinket tovább bővítsük, ebben a cikkben a D kategóriás vezetői engedélyről fogunk beszélni, hisz ez sokak számára ismeretlen lehet, mégis elengedhetetlen olyanok számára, akik később buszos karrierbe szeretnének vágni. Nézzük meg tehát közelebbről, mit is kell tudni a D kategóriás vezetői engedélyről.
Alapvető tudnivalók a D kategóriás jogosítványról
A különböző kategóriájú vezetői engedélyek abban különböznek, hogy azok más és más típusú járművek vezetésére jogosítanak fel. De hogy is van ez a D kategóriás vezetői engedély esetén? A D kategóriás jogosítvány olyan gépjárművek vezetésére jogosítja fel a kártya birtokosát, melyek több, mint 8 utas szállítására vannak tervezve (a sofőrön kívül), illetve az ehhez kapcsolt, könnyű pótkocsiból álló járműszerelvények sem jelentenek gondot, ha rendelkezünk ezzel az irattal. Aki minél hamarabb szeretné pályafutását buszsofőrként elkezdeni, annak – a legtöbb kategóriával ellentétben – egészen 21 éves koráig várnia kell, de 24 éves koráig csak belföldön vezethet buszt.
Mik a vezetői engedély megszerzésének a feltételei?
Ha úgy döntöttünk, felkeltette ez a típusú jogosítvány érdeklődésünket, nincs is más dolgunk, mint befáradni egy autósiskolába és jelentkezni a tanfolyamra. Ehhez bizonyos feltételeknek meg kell felelni, és néhány iratot is magunkkal kell vinni az irodába. Mint azt már feljebb is említettük, a betöltött 20 év 6 hónapos kor alapkövetelmény, hiszen ha ebben a korban kezdi el a jelentkező a tanfolyamot, annak végére már valószínűleg be fogja tölteni a 21. életévét is. Ezen kívül magunkkal kell vinni valamilyen hivatalos iratot (például egy bizonyítványt vagy egy igazolást), mellyel legalább alapszintű iskolai végzettségünket igazolni tudjuk. Továbbá szükségünk lesz B és C kategóriás vezetői engedélyünkre, egy II. csoportú orvosi alkalmassági igazolásra, valamint a személyazonosító okmányunkra és lakcímkártyánkra is. Csakis ezeknek az együttes megléte esetén lehet belecsapni a lecsóba, és elkezdeni ezt az olcsónak sajnos nem nevezhető tanfolyamot. Viszont egy teljesen jól megtérülő befektetés ez – hiszen miután ez a jó pár hónap letelt, a tanfolyamnak vége, a jogosítvány pedig elkészült, a leendő buszsofőrnek már nincs is más dolga, csak elküldeni önéletrajzát, és indulhat a karrier! De miből is áll egy ilyen tanfolyam pontosan?
A tanfolyam menete
A tanfolyam, a többi vezetői engedélyhez hasonlóan, itt is gyakorlatból és elméletből áll. Az elméleti részhez tartozik a járművezetés elmélete, a közlekedési alapismeretek, a szerkezeti- és üzemeltetési ismeretek, melyeket, ha kellőképp elsajátított az ember, egy hatósági elméleti vizsgával zárul a folyamat. Ha a vizsga sikerrel zárult, akkor bele is lehet vágni a tanfolyam gyakorlati részébe. A gyakorlati rész elég összetett: az alapoktatáson kívül biztonsági ellenőrzési és üzemeltetési ismeretekből áll, majd jöhet a dolog izgalmas része: 17 óra városi vezetés, 4 óra országúti vezetés, 2 óra hegyvidéki vezetés. A biztonsági ellenőrzési és üzemeltetési ismereteken tanultakat egy rövid vizsgán ellenőrzik, ezen kívül egy hatósági rutinvizsgán és egy hatósági forgalmi vizsgán próbálnak meggyőződni arról a vizsgabiztosok, hogy a leendő buszsofőrt nyugodtan ki lehet engedni a forgalomba, hiszen a buszvezetés minden fortélyát elsajátította már. Ha igen, és minden vizsga sikerrel zárult, a jogosítvány hamarosan megküldésre kerül, és már nincs is más hátra, mint beülni egy buszba, és menni.