Ebben a cikkben ezért közelebbről is megvizsgáljuk a gépjárműadó fogalmát, és mindent, amit ezzel kapcsolatban tudni kell.
Mi is az a gépjárműadó? Kinek kell fizetnie?
Gépjárműadót kell fizetni minden olyan gépjármű, pótkocsi után, mely magyar hatósági rendszámtáblával van ellátva, illetve azon külföldön nyilvántartott tehergépkocsik után, melyek Magyarország területén közlekednek. A céges (tehát nem magánhasználatú) gépjárművek után az úgynevezett cégautóadót is meg kell fizetni. Azonban fontos tisztáznunk azt, hogy a cégautóadó nem egyezik meg a gépjárműadóval (vagy régies nevén súlyadóval), két teljesen különböző adónemről van szó, melyek befizetése független egymástól, hiába állítják sokan ennek ellenkezőjét. A gépjárműadó nem vonatkozik a magyar rendszámmal rendelkező mezőgazdasági vontatókra, a lassú járművekre és ezek pótkocsijára, a négykerekű segédmotoros kerékpárokra, de a munkagépekre sem, így ezek felmentést élveznek ez alól a jogszabály alól.
Az adó befizetése annak a szerepkörébe tartozik, aki az év első napján a jármű üzembentartójaként szerepel annak forgalmi engedélyében, ennek hiányában pedig az autó tulajdonosának a feladata a gépjárműadó mindenkori befizetése. Amennyiben a gépjárműnek több üzembentartója vagy tulajdonosa is van, az adó megfizetése annak a feladata, akinek a nevére a forgalmi engedély ki van állítva. A csekket két részletben, tehát az adott adóévben március 15-ig, illetve szeptember 15-ig köteles befizetni az adóalany. A befizetés elmaradása esetén a hatóságok bírságot szabhatnak ki, tehát érdemes minden évben időben túlesni ezen a kötelezettségen. A gépjárműadók beszedése egyébként a helyi önkormányzatok feladata, így bármilyen kérdés esetén célszerű felkeresni a helyi önkormányzatot, akik készséggel válaszolnak bármilyen felmerülő kérdésre.
Mennyibe kerül a gépjárműadó?
A gépjárműadó nem egy előre megszabott összeg, az autó teljesítményétől és korától függően változhat. Mivel a fizetendő összeg kilowattonként van megadva, melyet néhány évente megváltoztatnak, érdemes rákeresni a legfrissebb adatokra, és az alapján kiszámolni, hogy milyen összegre rúghat a gépjárműadó. Aki ennél egy egyszerűbb megoldásra vágyik, annak mázlija van, hiszen az internet – mint oly sok minden másban – ebben is segítségünkre lehet. Az autótulajdonosok számára nem jelent újdonságot, hogy pár percnyi internetes keresés után megtalálják a szükséges kalkulátort, így volt ez például a biztosítással kapcsolatban, melynek egy külön cikket szenteltünk. És természetesen nincs ez másképp a gépjárműadóval sem, ugyanis a helyes kifejezések egy internetes keresőmotorba való begépelése után hamar rábukkanhatunk a számunkra megfelelő adókalkulátorra. Ha nem kaptunk még csekket, de kíváncsiak vagyunk, hogy milyen összegben számítsunk a befizetésre, nincs más dolgunk, mint egy ilyen oldalt megnyitni, néhány szükséges adatot (jelen esetben a teljesítményt kilowattban megadva és a gyártási évet) megadni, és máris megtudhatjuk, mennyi pénzt kell összespórolnunk a kötelező befizetésre.
Mivel a gépjárműadó befizetése nem fakultatív dolog, és ez alól nem élveznek kivételt a motorosok sem, így az embernek nincs sok választása: ezt az összeget mindenképp be kell fizetni ahhoz, hogy forgalomban is használhassuk a járművet. Az internetes kalkulátorok pedig ebben nyújthatnak egy kis segítséget, de ha a továbbiakban bármilyen kérdés merülne fel, ne habozzunk, és lépjünk kapcsolatba a hozzánk tartozó önkormányzattal.