Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

A megfelelő gyermekülésről

Természetesen ilyenkor mindig különösen odafigyel a sofőr, hogy a lehető legbiztonságosabban és óvatosan vezessen: figyelje a gödröket, kátyúkat és minden szempontból előre helyezze az autóban ülő vagy fekvő gyermek biztonságát.

Sajnos ez így, ebben a formában nem elég, hiszen a gyermek biztonsága nemcsak a sofőrön múlik, hanem az autó gyermekbiztonsági és kényelmi felszerelésén is. Nemcsak érdemes, de a legtöbb esetben kötelező is felszerelni a gépjárművet gyereküléssel, ha éppen utazunk valahova és fiatal utasunk van. Ma már hatalmas kínálatból lehet választani, melyek maximalizálják gyermekeink biztonságát és kényelmét.

Milyen gyermekülések kaphatók?

A gyermeküléseket többféleképpen szokták csoportosítani. Választhatunk különböző típus, méret, bekötési mód és anyaghasználat közül, de a legelterjedtebb csoportosítás a bekötés és a méret szerinti csoportosítás. Utóbbi esetén a súly mellé a magasságot és a kort is megadják, de a súlyra kell figyelni, hiszen az a fő szempont. A méretezésnél nagyon fontos odafigyelnünk arra, hogy ne legyen se túl kicsi, se túl nagy, hiszen az csökkenti a gyermek biztonságát vagy kényelmét. Ha túl kicsi, akkor a gyermek kényelmetlenül utazik, ha túl laza rögzítésű, akkor pedig a biztonsági tényező csökken. A legkisebb kategória az olyan autósülés, melyek babahordozó vagy autós hordozó néven is futnak. A babahordozók egyik fő előnye, hogy nemcsak autóba való gyermekhordozóként használhatók, de bizonyos kiegészítőkkel a babakocsira is felhelyezhetőek. Az ilyen a hordozókat mindig menetiránnyal szemben kell felhelyezni, és a hárompontos biztonsági övvel rögzíthetők. A hordozóban olyan biztonsági és kényelmet elősegítő kialakításokat eszközöltek, amelyeknek köszönhetően a babákat akár órákon át is kényelmesen szállíthatjuk.

A következő méret a már többnyire 10 kg feletti súlyra tervezett gyermekülések. Ezek már nem hordozók, hanem ülések, így a menetiránnyal megegyező irányba kell őket rögzíteni. A rögzítés módja itt lehet Isofix, illetve az elterjedtebb biztonsági öves megoldás. Kiterjedtebb méretezéseket is vásárolhatunk, melyek 10 kg-tól akár 30 kg-ig, vagy még tovább használhatóak. Ezek természetesen függnek az adott gyártótól. Ez a méretezés olyan, ami már kisgyermek kortól akár 12 éves korig használható. Ha ezt eléri a gyermek, már csak ülésmagasítóra van szükség. Az univerzális, vagyis kiterjedt méretezés lehetővé teszi, hogy ritkábban kelljen új méretű gyermekülést vásárolni, és bizonyos súly és magasság felett már könnyedén átülhessen a gyermek az ülésmagasítóba. Az ülésmagasítók egyszerűbbek, rögzítésük a hárompontos biztonsági övvel lehetséges. Nagyon fontos, hogy a gyermekülések megfeleljenek a szabványoknak, és megfelelő oldalirányú biztonságot nyújtsanak. További szempont a biztonságnál az anyagminőség és a bekötés módja is, ezért nem árt ezeket is számításba venni a vásárláskor.

A bekötési módoknak három nagyobb csoportja van. A leggyakoribb és legjellemzőbb az autó hárompontos biztonsági övével való rögzítés. A gyártók egyre egyszerűbb és stabilabb rögzítést fejlesztenek ki azokra az ülésekre, amik ezzel a bekötési rendszerrel működnek. A másik bekötési mód az Isofix kapcsolódási rendszer, melyhez szükséges az autóban egy gyárilag jelen lévő kapcsolódási pont, amihez az ülést rögzíteni tudjuk. Ennek a legnagyobb előnye, hogy mivel az autó vázához van rögzítve, így baleset esetén nem repül ki az ülés az autóból, hanem együtt mozog vele, emellett behelyezése is gyors és egyszerű. A bázistalpas megoldás a harmadik elterjedt rögzítési mód, ahol a már korábban behelyezett talpegységre csak rá kell helyezni az ülést.

A gyermekülés behelyezése

A gyermekülés pontos, stabil rögzítése elengedhetetlen a biztonság szempontjából. A normál, három pontos biztonsági övvel történő rögzítés gyártónként és típusonként eltérhet. A lényege, hogy a gyermekülés rögzítési pontjain több helyen át kell fűzni az övet, majd bekapcsolni azt. Eleinte bonyolultabb és időigényesebb folyamat, de a gyártók a behelyezésről mellékelnek külön tájékoztatót, így a művelet nem okoz túl nagy fejtörést. Az Isofix rendszerrel működő ülés behelyezése sokkal gyorsabb, hiszen csak rá kell csúsztatni az ülésen lévő panelra, majd rögzíteni azt, ezáltal a rögzítés gyors és biztonságos. Ugyanez a gyorsaság és egyszerűség jellemzi a bázistalpas üléseket is, némi változtatással.

Szabályozás

Régebben nem volt annyira szigorú más jellegű volt a gyermekülésekre vonatkozó szabályozás, mára azonban ezeken szigorítottak. A KRESZ jelen szabályozásai értelmében a gyermek mindaddig köteles gyermekülésben tartózkodni, ameddig el nem éri a 150 cm magasságot. Ebbe a korlátozásba nem tartozik bele az ülésmagasító berendezés. Ha a gyermek még nagyon fiatal, vagyis kisbaba, akkor egy másik, mózeskosárhoz hasonló gyermekszállító rendszer használata a célszerű, de ezek megvásárlásakor érdeklődni kell, hogy rögzíthető-e az autó ülésére, és megfelel-e a biztonsági előírásoknak. Gyermekünk akkor utazhat gyermekülésben az anyósüléshez rögzítve, ha elöl nincs légzsák beszerelve, vagy az kikapcsolható. Ebben az esetben a menetiránnyal szembe kell elhelyezni a gyermekülést, és biztosítani kell a megfelelő rögzítést.

Biztonsági szabvány

Az anyagminőségi szabványokra különösen érdemes odafigyelni a gyermekülés megvásárlásakor. Ezeket az ECE R44 norma foglalja magában, melyben bizonyos sorszámokkal határozzák meg a megfelelő biztonsági előírásokat. A 01 és 02-es számozásúak már elavultak, és nem számítanak biztonságosnak, éppen ezért gyártásukat megszüntették, és használatuk 2009 óta szigorúan tilos. Mivel évről évre egyre szigorúbbak a gyártási szabályok, ezért érdemes a legkorszerűbbet választani, melyek számozása 03 vagy 04 szokott lenni. Ezek az ülések nagyon komoly, többlépcsős tesztelésen mentek keresztül, tehát rengeteg mérnöki munka áll mögöttük. A biztonsági tesztek manapság a legfontosabbak a gyerekülések gyártása során, a szabályozások, az eladhatóság, és a lelkiismeret miatt is arra törekednek, hogy minél erősebb és biztonságosabb legyen a piacra dobandó ülés.

A választék a gyereküléseknél színben, méretben, kialakításban és biztonságban egyaránt hatalmas, de fontos, hogy elsősorban a biztonság legyen a leglényegesebb, és ne a kinézet. A gyermeknek nem az lesz a jobb, ha a legújabb divatú ülésben ülhet, hanem ha maximalizáljuk a biztonságát. A legtöbb gyártó és forgalmazó a legbiztonságosabb megoldást, az Isofix rendszert javasolja, hiszen ez kapcsolódik az autóhoz a legjobban. Mindenki annak tudatában válasszon megfelelő gyermekülést, hogy azon gyermeke biztonsága múlik.

Megosztás

Minden cikk

Winterreifen Winter tire

Téligumi – ezeket kell tudni a legfontosabb téli kiegészítőről

Tanacsado · Autóipari technológia
All TWI on the tire - meaning

A nyári gumiról bővebben – avagy autós teendők, ha beköszönt a tavasz

Tanacsado · Autóipari technológia
All car seats cleaning

Belső értékek

Tanacsado · Autóipari technológia
Kevesebb megjelenítése