A kerékpár egyre jobban hódít Európában és hazánkban egyaránt. A kerékpárutak kiépülése hatalmas mértékben növekszik, és az erdei utak is egyre jobban járhatók kétkerekű sporteszközünkkel.
Előfordulhat viszont, hogy kinézünk egy nem túl közeli kerékpáros útvonalat, és nincs időnk még a városból vagy más távoli településről eltekerni odáig, hiszen vagy az időnk nem engedi, vagy egyszerűen csak ennyi fér bele az energiatartalékokba. Ilyen esetben az ember felteheti egy olyan tömegközlekedési eszközre, ami alkalmas a kerékpárok szállítására. A probléma ott kezdődik, hogy ezek nem mindig szállítanak el minket közvetlen a célig, ráadásul nem mindegyik járat alkalmas kerékpárszállításra. Szerencsére van megoldás!
A kerékpártartók előnyei
Ha rendelkezünk gépjárművel, akkor a megoldás máris itt van a kezünkben, hiszen csupán autónkat kell felszerelni egy kerékpártartóval, így akkor és odáig visszük a biciklinket, ameddig csak szeretnénk és tudjuk. A kerékpártartókat a gyártók folyamatosan fejlesztik, vagyis mindig próbálnak összhangot találni a felhasználókkal. Az egyre könnyebb, egyszerűbben felszerelhetőbb és stabilabb kerékpártartók orvosolják azt a problémát, hogy esetleg vonattal kelljen elvinni kedvenc kétkerekűnket egy másik helyszínre, majd igazodni a visszafele közlekedő szerelvény menetidejéhez. Mára akadnak olyan kerékpártartók, amik akár egyidejűleg négy bicikli gondmentes szállítására is tökéletesen alkalmasak. Legyen szó egy családról, akik az erdei ösvényeken szeretnék szemlélni a természet gyönyörűségét, vagy sportolókról, akik a legextrémebb hegyeket és völgyeket keresik, hogy ott mutassák be izgalmasabbnál izgalmasabb manővereiket, a kerékpártartók minden kerékpárt használónak újabb távlatokat nyitnak, és elősegítik a szállítást. Ha esetleg kedvenc biciklink esetleg lerobban, akkor ennek az eszköznek a segítségével eljuttathatjuk kedvenc szervizünkbe anélkül, hogy tolni vagy éppen a csomagtartóba begyömöszölni kelljen a kerékpárt. A kerékpártartóknak számtalan fajtája kerül le nap mint nap a gyártósorról, így választék bőven akad.
A kerékpártartók főbb típusai
A kerékpártartókat ugyan több szempont szerint is lehet csoportosítani, de ebben az esetben a legcélszerűbb ezt a felszerelhetőség helye szerint tenni, hiszen a nagyobb kerékpártartókat forgalmazó cégek is hasonló csoportosítás szerint értékesítik ezeket.
Tetőre szerelhető kerékpártartók: egyik legnagyobb előnyük, hogy az ablakokat nem takarják, és szabad kilátást biztosítanak. Emellett a hátsó világítóberendezést sem zavarják. Mivel nem hátul van rögzítve, mint a többi kerékpártartó, ezért nem gátolja a hátsó ajtó kinyitását sem, tehát nem akadályozza a csomagok hozzáférését sem. Mivel fent van a legnagyobb felület, ezért négy, de akár akár öt kerékpárt is tudunk általa egyszerre szállítani. A méretbeli adottságok másik fontos előnye, hogy a normál kialakítású kerékpárokkal egyetemben elférnek akár a downhill vagy tandem típusú biciklik is, melyek méretben sokban különböznek a hagyományostól. A tetőre szerelhető kerékpártartókat a tetőcsomagtartó keresztrudaira kell felszerelni.
Itt még egy előnyt meg kell említeni, hiszen amelyik autóra felszerelhető a tetőcsomagtartó, arra kerékpártartó is, és ez nem minden esetben mondható el a többi típusról. Hátránya, hogy a közvetlen légellenállás miatt növekedhet a fogyasztás, illetve gondosabban figyelni kell az aerodinamikai hatások miatt a kerékpárok rögzítésére. A másik hátrány az alacsony helyekre való behajtás lehet a megnövekedett magasság miatt, így például a mélygarázsok nem mindegyikébe tudunk behajtani, ha kerékpárjaink éppen autónk tetején foglalnak helyet.
Hátsó ajtóra szerelhető kerékpártartó: bár ez a típus rengeteg előnnyel rendelkezik, azonban van egy nagy hátránya, mégpedig az, hogy nem minden típusú autóra szerelhető fel. Az autó hátsó, függőleges kialakítása a gyártott tárolók többségét alkalmassá teszi a felszerelésre, de ha lépcsős hátú gépjárművel rendelkezünk, akkor nem minden esetben tudjuk a hátsó ajtóra felszerelni kerékpártartónkat, hacsak nem külön az ilyen kialakítású autókhoz gyártottat vásárolunk, de ez ritkább, és ritkasága miatt valamivel drágább is. Sajnos nem képes olyan nagy méretbeli választékban kerékpárt szállítani és típustól függően is csak kettő, három, vagy esetleg négy biciklit tudunk vele vinni. A hátsó világítást ez a típus takarhatja, zavarhatja, így erre érdemes odafigyelni, nem csak magunk és autóval közlekedő partnereink miatt, de egy közúti ellenőrzésen is megemlíthetik a nem megfelelően feltüntetett világítást.
Bár kerékpárral a tárolón nem lehet nyitogatni a hátsó ajtót, a legtöbb esetben ez megszűnik, amint levesszük a bicikliket róla. A hátsó ajtóra szerelhető kerékpártároló nem foglal nagy helyet, ráadásul összehajtható és szerelése könnyű, így tárolni akár egészen kis helyen is lehet, és csak akkor kell elővenni, ha szükséges. Felszerelése egyszerű és gyors.
További előny, hogy felfelé nem igazán emelkedik ki, így nem befolyásolja az autó fogyasztását a légellenállás miatt, illetve nem korlátozza a behajtási lehetőségeket sem az alacsonyabb helyekre.
Vonóhorogra szerelhető kerékpártartó: Ha hagyományos méretű és kialakítású kerékpárokkal rendelkezünk, akkor a legjobb választás a vonóhorogra szerelhető kerékpártartó. Habár a vonóhorog megléte elengedhetetlen feltétel hozzá, és bizonyos modelleknél a legnagyobb szállítási kapacitás a négy kerékpár, mégis rengeteg jó tulajdonsággal bír. Többé nem kell magasra emelni a bicikliket, valamint a kis mértékben nagyobb menetzaj, és fogyasztás sem jelentős mértékű. A kerékpártartót rögzíthetjük a vonóhoroghoz, a kerékpárt pedig a kerékpártartóhoz zárhatjuk. Az egyes modellek alapfelszereltségének számító rendszámtartó világítástábla sem takarja ki a gépkocsi világítását, vagy rendszámát. Univerzálisan használható (kerékpárváztól függetlenül), bár bizonyos esetben átalakító használata szükségessé válhat. Összecsukva tárolása kis helyen is megoldható. Szerelése ennek is egyszerű.
Felszerelése
A kerékpártartók felszerelése ugyan típusfüggő, de nem túl bonyolult ahhoz, hogy bárki képes legyen felszerelni. Ha mégis megakadnánk, akkor segítségünkre van az összeszerelési útmutató, amit a termékhez mellékel a gyártó. A tetőre szerelhető kerékpártárolók felhelyezését gyorskapcsok segítik elő, amik a tetőcsomagtartó rúdjaiba kapaszkodnak. A vonóhorogra felszerelhető kerékpártartó felhelyezése a legegyszerűbb. Az utánfutókhoz hasonló fogadó található rajtuk, ami kompatibilis a vonóhoroggal. Miután felhelyeztük, csak rögzítenünk kell egy gyorszáró kar segítségével és összekötni az elektronikát, ami továbbviszi az energiát a kerékpártartó hátulján található helyzetjelzőlámpához, tolatólámpához és indexhez.
A hátsó ajtóra szerelhető kerékpártartó felszerelése pedig hasonló elven működik, mint a tetőcsomagtartó felhelyezése. Ezek természetesen típusonként változnak, de lényegében a hátsó ajtóra kell kapcsok segítségével rögzíteni őket. A kerékpártartókra a kerékpár felhelyezése is egyszerű, és stabil rögzítést biztosít. Lehetőség van a két kerék és a váz rögzítésére is az arra alkalmatos rögzítőkkel, ami megóvja az oldalra való kilengést és kimozdulást, továbbá a kerékpár elhagyását anélkül, hogy azt egyéb eszközzel rögzítenénk.
Ha kedvünk támad nyaralásra, vagy csak egy napsütötte hétvégi napra magunkkal vinni kerékpárunkat, csak szereljük fel egyszerűen és gyorsan kerékpártartónkat, és hódítsuk meg a világot egyszerűen, kényelmesen.