Bár annyira még nem népszerű itthon a termék, mint az oroszoknál, egyre többen vásárolnak ilyet, hiszen segítségével később bármilyen balesetnél bizonyítani tudjuk az igazunkat, még ha ez nem is teljesen legális. De mit mondanak a jogszabályok, és milyen kamerát érdemes venni, ha valaki úgy dönt, így biztosítaná magát baleset esetére?
A magyar jogszabályok
A magyar jogszabályok sajnálatos módon elég ködösen foglalkoznak a forgalomfigyelős autós kamerákkal kapcsolatban, ugyanis jelenleg még nincs erre vonatkozó jogszabály. Más, erre vonatkozó törvényeket viszont használhatunk támpontnak ahhoz, hogy kiderítsük, mi is a helyzet a kamerával. Az információszabadságról szóló törvény például világosan kijelenti, hogy kép- és hangfelvétel készítéséhez az illető beleegyezése szükséges, kivételt képeznek ez alól a tömegfelvételek. Mivel egy ilyen kamerás felvétel jó eséllyel tömegfelvételnek számít, ezért a kamera használata nem tilos, viszont semmilyen esetben sem szabad a felvételeket az interneten közzétenni, ez ugyanis már törvénybe ütközik. Bírósági eljárásnál viszont előfordulhat, hogy felhasználhatjuk a videót az érintett hozzájárulása nélkül is, ezt pedig közérdekre hivatkozva tehetjük meg. Azt láthatjuk tehát, hogy hiába nem foglalkozik ezzel egy jogszabály sem, arra lehet következtetni, hogy a fedélzeti kamera használata önmagában nem ütközik törvénybe, sőt, néhány esetben kifejezetten hasznos lehet. Most megmondjuk azt is, hogy mire figyeljen oda, ha ilyen eszköz beszerzése előtt áll.
A megfelelő fedélzeti kamera kiválasztása
Egy internetes ár-összehasonlító oldal felütése után azt láthatjuk, hogy a kamerák ára egész széles spektrumon mozog. Akadnak egységek néhány ezer forintos összegért, de aki jobb minőségű készülékkel szeretné felszerelni autóját, annak mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, a pénztárnál fizetett összeg akár öt számjegyű is lehet. Nem elég azonban csupán az ár alapján választani, abban reménykedve, hogy a drágább készülék jobb is lesz. Az első dolog, amit egy kameránál meg kell nézni, az a felbontása. Minden mai kamerától elvárható már, hogy Full HD-ban vegyen fel, hiszen a képi részletek igenis fontosak lehetnek, főleg, ha bíróság elé kerül az ügy. A másik fontos tényező ezeknél a készülékeknél a látószög. Míg az olcsóbb eszközök 90-120 fokos látószöggel rendelkeznek, egy drágább kamera esetében azon se lepődjünk meg, ha 140-170 fokos látószöggel találkozunk. Mérlegeljük ezen kívül a készülék méretét, hogy az megfelelő-e autónk szélvédőjének méretéhez, fontos, hogy ne zavarja a látóterünket. Rengeteg további extra funkcióval is el szokták látni a komolyabb kamerákat, van érintőképernyős, sőt, GPS-vevős változat is, hogy pontosabban meg lehessen állapítani az autónak a helyét a baleset idején. A készülék beszerzése után érdemes azt a jármű elektronikai rendszerére rákötni, hiszen a beépített akkumulátorok csak viszonylag rövid üzemidővel bírnak.