Az ilyen készülékek nagyon nagy segítséget jelentenek az utazás során, amikor ismeretlen tájakon lehet megtalálni a keresett célt. De ugyanígy egy-egy városban is hasznosnak bizonyulnak, ha a sok utca közül kell megtalálni az éppen megfelelőt.
A GPS működése
A GPS-t az amerikai védelmi minisztérium fejlesztette ki, melynek ötlete már az 1950-es években felvetődött. Természetesen a katonai felhasználást tekintették egyetlen célnak, s ennek okán már 1974-ben fellőtték a 24 katonai műholdat.
A műholdak a Föld felett 20 kilométeres magasságban keringtek, s úgy helyezkedtek el, hogy a Föld bármely pontjáról legalább 4 műhold látható legyen. A pontos helymeghatározáshoz 4 műholdat kellett látni, illetve egy 5. is kellett a magasság megméréséhez.
Az Amerikai Egyesült Államok az 1990-es évek során zavaró jeleket sugárzott a GPS rendszerbe, így bármely navigációs készülék által mutatott adatoknál akár több száz méteres eltérés is mutatkozhatott. Az USA katonai eszközei megkapták a naponta változó kódokat, így pontos helymeghatározást tudtak eszközölni. Végül az USA kormánya nemzetközi nyomásra kivette a zavaró jelet, így bármelyik mai navigációs készülék képes a nagy pontosságú helymeghatározásra.
A navigáció működése a háromszögelés módszerén alapul. A résztvevő műholdak és a navigációs készülék rádióhullámokkal kommunikálnak, az ilyen hullámok megadott sebességgel terjednek. A sebesség, illetve a rádióhullám leadása és visszatérte között eltelt idő segítségével már kiszámítható a műhold és a készülék közötti távolság. Három műholddal pedig felállítható egy olyan háromszög, mellyel pontosan meghatározható a navigációs készülék helyzete. A rendszer gyakorlati okokból mégis legalább négy műholdat használ, többszörös háromszögeléssel, így küszöbölve ki a hálózat apróbb hibáit.
Navigáció mobilon
A mobiltelefonok, s különösképp az okostelefonok elterjedésével számos navigációs alkalmazás is elérhetővé vált mindenki számára. A Google a térképes üzletágára épülő navigációs szolgáltatást kínál ingyen, mely kiválóan használható a GPS alapú helyzetmeghatározáshoz.
Az ingyenes mobiltelefonos navigáció elterjedésével visszaszorult a navigációs készülékek eladása, mivel az akár több tízezer forintos eszközök drágábbak az ingyenes mobilok alkalmazásoknál. A professzionális felhasználásra azonban sokan továbbra is valamelyik hagyományos navigációt használják, mivel az jóval használhatóbb a mobiltelefonoknál.
Egy navigációs készülék általában tovább bírja, mint egy mobiltelefon, s kialakítása is jobban ellenáll az időjárás viszontagságainak. Az ilyen tulajdonságok főleg a túrázók számára előnyösek, akik nem zárt térben használják a GPS helymeghatározást.
Az újfajta mobiltelefonok viszont már elég nagy tárolókapacitással rendelkeznek az offline térképek letöltéséhez, s az egyre olcsóbb korlátlan mobilnet csomagok pedig lehetővé teszik az online alapú helymeghatározást is. A tendencia azt mutatja, hogy a jövőben a mobiltelefonok folytatják előretörésüket a navigációs készülékek piacának zsugorodása mellett.