A jogszabályok alapján minden olyan gépjárművet mezőgazdasági vontatónak kell tekinteni, mely a mezőgazdaságban használt, s nem rendelkezik megrakható felülettel. A rakodófelületet a hozzákapcsolt pótkocsik jelentik, melyet a gép vontathat. Önerőből is képes 40 km/h-s sebességnél gyorsabban haladni a sík útfelületeken. A hétköznapi életben tipikusan ilyen járművek a traktorok.
A nehéz pótkocsi annyiban különbözik a könnyű pótkocsitól, hogy az össztömege átlépi a törvényben meghatározott 750 kg-os tömeget.
Lassú járműnek kell tekinteni minden olyan gépjárművet, melyet beépített motor hajt, de sík területen nem tud 25 km/h-s sebességnél gyorsabban menni. A T kategóriás jogosítvány emellett még feljogosítja a tulajdonosát a K kategóriában meghatározott kerti traktor, illetve állati erővel vont kocsi vezetésére is.
T kategóriás jogosítvány elmélet és gyakorlat
A T kategóriás jogosítvány képzése elméleti és gyakorlati részből is áll. A képzésre az jelentkezhet, aki 15 és fél éves elmúlt, rendelkezik 8 általános végzettséggel, s a közlekedésbiztonsági feltételeknek eleget tesz.
A KRESZ-tanfolyam 56 órás, míg a gyakorlat 24+1 órás, ahol az utolsó óra a vizsgát jelenti. A gyakorlati vezetés során a tanulónak részt kell vennie a 6 órás alapoktatáson, a 9 órás városi vezetésen, az 5 órás országúti vezetésen és a könnyű terepen megtartott 4 órás vezetésen.
A hallgató csak akkor vehet részt a KRESZ-vizsgán, ha betöltötte a 15 és háromnegyed éves kort. A gyakorlati vizsga az elméleti vizsga sikeressége után teljesíthető, ott már a betöltött 16. életév is feltétel.
Az elméleti vizsga számítógépeken zajlik a Nemzeti Közlekedési Hatóság területileg illetékes vizsgaközpontjában. Itt 2017. októbere óta új kérdéssort tesznek fel a vizsgázóknak, mely sokkal nagyobb ismeretanyagot fed le a korábbiaknál. Az elmélet két fő része a közlekedési alapismeretek vizsga, illetve a munkavédelemmel, tűzvédelemmel és szállítási ismeretekkel kapcsolatos vizsga.
Amennyiben a tanuló sikeresen teljesítette az elméleti és gyakorlati vizsgákat, jogosult a T kategóriás jogosítvány kiváltására. A gyakorlati vizsga után pár nappal a vizsgalapot online módon is iktatja a Nemzeti Közlekedési Hatóság, ekkor képes kiadni az igazolást.
A tanulónak a hatóság igazolásával, az alapfokú képesítését igazoló bizonyítványával, az orvosi alkalmassági vizsgálat igazolásával kell felkeresnie egy okmányirodát. Ott meg kell fizetnie az eljárási díjat, s kérvényezheti a T kategóriás jogosítvány kiállítását.
A műanyag, kártya formátumú jogsi maximum 30 nap alatt készül el, addig a hallgató még a sikeres vizsgái miatt sem jogosult a T kategóriában meghatározott gépjárművek vezetésére.