A megszerzése után a trolik mellett vezethető vele mezőgazdasági vontató két nehéz pótkocsival, lassú jármű pótkocsival, kerti traktor, állati erővel vont jármű és segédmotoros kerékpár is.
A mezőgazdasági vontató olyan jármű, aminek nincs rakodófelülete, ezért csatolnak hozzá utánfutót. Motor hajtja, s akár 40 km/h-nál gyorsabban is haladhat. A lassú járműnek is van saját motorja, de nem képes gyorsabban menni 25 km/h-ánál.
A nehézpótkocsi össztömege több, mint 750 kg, ha ezt a tömeget nem éri el, akkor könnyű pótkocsinak nevezi a jogalkotó. A kerti traktorok közé azok a járműszerelvények tartoznak, ahol egy egytengelyes motorrész húz egy egytengelyes utánfutót, s a jármű 15 km/h-nál nem tud gyorsabban közlekedni. Az állati erővel vont járművek közé természetesen az olyan kocsik, szekerek tartoznak, melyek elé élőállatot kötnek.
A TR kategóriás jogosítvány képzése
A TR kategóriás jogosítvány képzése főleg olyan cégek szervezésében érhető el, melyek trolibusz szolgáltatást nyújtanak a tömegközlekedést használni vágyók számára. Budapesten ilyen a BKV, aki saját képzési rendszerében képezi ki a trolibuszvezetőket. Ennek megfelelően más autósiskola nem indít hasonló képzést, s a BKV és hasonló közlekedési vállalatok sem fogadnak külsős tanulókat. Csak és kizárólag olyan hallgatóknak nyújtanak TR kategóriás jogosítvány képzést, akik utána a vállalatnál helyezkednek el trolibuszvezetői állásban.
A BKV trolibuszvezető tanuló munkakörbe rendszeresen indít felvételt, ahol a jelentkezőnek legalább 21 évesnek kell lennie, s rendelkeznie kell egy legalább 2 éves B kategóriás jogosítvánnyal is. Szükséges a legalább szakmunkás bizonyítvány bemutatása, a II-es kategóriájú egészségügyi alkalmasság, illetve az érvényes PÁV II-es alkalmasság.
A képzésre való jelentkezéskor előnyt jelent a C vagy D kategóriás jogosítvány megléte, a műszaki végzettség, a meglévő C, D vagy E kategóriás gyakorlat. A cég már a képzés alatt is alkalmazásba veszi a hallgatókat, s bért fizet nekik.
Az elvégzett képzés után a tanulók elhelyezkedhetnek a BKV kötelékében, s trolibuszvezetőként dolgozhatnak. Természetesen a TR kategóriás jogosítvány birtokában jogosultak lesznek a mezőgazdasági vontató vezetésére akár két nehézpótkocsival, de ugyanez a jogosultság fennáll majd lassú járművekre, kerti traktorokra, állati erővel vont járművekre, s a segédmotoros kerékpárokra is.
A TR kategória tehát olyan vezetőknek való, akik kifejezetten trolibuszvezetőként akarnak elhelyezkedni, s ezt valamelyik trolibusz üzletággal rendelkező közlekedési vállalatnál tennék. Mivel a munka során a hallgató rengeteg utassal fog találkozni, így fontos számára a jó kommunikációs készség, a konfliktusok kezelésének képessége, illetve a stressz tűrése is. Cserébe viszont biztos munkahelyet, s számos kiegészítő juttatást is élvezhet a munkaszerződése által meghatározottak szerint.