A jogosítvány megszerzése ugyan sok tanulást és gyakorlást igényel, de ha szorgalmas és ügyes a tanuló, akár két hónapon belül megszerezheti vezetői engedélyét. A tanfolyamra való jelentkezés feltétele a betöltött 16,5 éves életkor, a 8 általános iskolai végzettség, orvosilag igazolt alkalmasság, és a közbiztonsági kérdéseknek való megfelelés. Az első teendő, hogy ki kell nézni egy szimpatikus autósiskolát és náluk kell jelentkezni. Ezekhez szükségesek a személyazonosító okmányok. Szükséges ezen kívül orvosi alkalmassági vizsgálatra menni, hogy megfelelhessünk a biztonságos közlekedés feltételeinek. Ma már lehetőségünk van választani többféle képzési rendszer közül, tehát a KRESZ vizsgát csinálhatjuk online is egy, a közlekedési hatóság által engedélyezett felületen, vagy az „iskolapadban” a többi tanulóval együtt. Ha automata váltós autóval szeretnénk tanulni, azt is megtehetjük, de akkor kézi váltóval rendelkező autót nem használhatunk, ez pedig fel lesz tüntetve a jogosítványban. Miután minden papírmunka megvolt, és az előleget vagy a teljes összeget befizettük, kezdetét veszi a KRESZ tanfolyam.
A KRESZ tanfolyam és vizsga
A KRESZ, vagyis a Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása a vezetés elméleti részét képezi. Ilyenkor a tanulók megtanulják mindazt, ami elengedhetetlen az autóvezetés gyakorlati részéhez. A KRESZ tanulása során a tanuló megismerkedhet az autó működési elvével, az alapvető közúti szabályzással, az autó biztonságának feltételeivel, a biztonságos közlekedéssel, a táblákkal és a legfőbb szabályokkal. A KRESZ tanfolyam nagyobb része abból áll, hogy megtanulunk minden fontos tényezőt, majd a másik felén ezeket gyakoroljuk tesztek segítségével. Mára a KRESZ vizsgákat számítógépen, tesztek segítségével végzik, amik a papírra írható tesztfázist váltották fel. A tanfolyam legalább 28 órás, ami alatt el lehet sajátítani a vezetés elméletének és a közút szabályainak az ismeretét. Csak akkor mehetünk tovább a forgalomba, hogyha sikeres elméleti vizsgát tettünk. A vizsga során 75 pontot lehet elérni, amiből 65-öt legalább meg kell szerezni a sikeres vizsgához. A teszteken 55 kérdés van, melyből 10 három pontos és 45 egy pontot érő kérdés van. A kérdésekben több választási lehetőség közül kell megtalálni a helyeset. Ha sikerült a vizsga, akkor a tanuló a gyakorlati oktatásban folytathatja a tanfolyamot, ha nem, akkor pedig újra kell vizsgáznia. Az elméleti vizsgán való részvétel feltétele, hogy meglegyen a betöltött 17. életév előtti három hónap, továbbá, hogy részt vegyen az előírt órákon.
Az elméleti vizsgán nemcsak a vezetés elméletét és a szabályokat tanulhatjuk meg, hanem széleskörű betekintést nyerhetünk az autó működési elvébe, és az egyes helyzetek, hibák megoldására is tanácsot kaphatunk, amivel nemcsak a biztonságos közlekedést segíthetjük elő, de rengeteget segít abban, hogy elkerüljük a nagyobb meghibásodásokat, növeljük autónk élettartamát és fogyasztását.
A forgalomban
Miután sikeresen átmentünk az elméleti vizsgán, a gyakorlati vizsga veszi a kezdetét. Először ki kell választanunk a számunkra szimpatikus oktatót vagy autót (habár van, ahol erre nincs lehetőségünk, ott az autósiskola osztja be a diákokat). Régebben még beszélhettünk külön rutinvizsgáról és annak oktatásáról, de ezt néhány éve eltörölték. A rutinnak a lényege az volt, hogy az autóvezetés technikáját elsajátíthassuk egy tanpályán, ahol a legalapvetőbb dolgokat tanulhattuk 9-10 órában, mint az indulás, a megállás, az irányjelzés, a sebességváltás, a kanyarodás, a parkolás és az indulás előtti, valamint az azt követő egyéb teendők.Ma már a gyakorlat azonnal a forgalomban való vezetéssel kezdődik, de természetesen, ha az oktató vagy a tanuló úgy látja, az első 1-2 órában részt vehet egy tanpályán való vezetésen, viszont ez sok időt nem vesz igénybe és vizsgához nem kötik.
A forgalmi oktatás alatt már a forgalomban vezethetünk, és gyakorolhatjuk az elméletben elsajátított ismereteinket. Az oktató mellettünk ülve folyamatosan navigál, oktat és odafigyel ránk, hogy a vizsgára már hibátlanul, magabiztosan mehessünk. A teljes forgalmi vezetés időtartama 28-30 óra szokott lenni, és az előírás szerint a vizsgára ennek a kötelező óraszámnak, illetve az 580 levezetett kilométernek meg kell lennie. Ha le van vezetve a kötelező kilométer-mennyiség, akkor amennyiben az oktató is úgy látja, hogy felkészültek vagyunk, kezdetét veheti a vizsga, ami rendszerint 50 percet vesz igénybe, és sok esetben elég szigorú, ezért szükséges hozzá a kellő felkészültség és a hidegvér. A forgalmi vizsgán nemcsak a járművel való biztonságos közlekedést figyeli a vizsgabiztos, hanem azt is, hogy tudjuk-e a járművet a megfelelő módon kezelni és tudjuk-e tartani a forgalom ritmusát. A sikeres forgalmi vizsgát követően még előttünk áll egy elsősegélynyújtó vizsga.
Elsősegély vizsga
Az elsősegély vizsgát általában egy néhány órás tanfolyam alatt lehet megtanulni, amit a Vöröskereszt szervez. Ez a vizsga a legkönnyebb és leggyorsabb az összes közül, ezért többnyire a tanfolyam végén szokták elvégezni, de sok helyen más időpontban is letehető. A vizsga néhány perces, amin egy tétel húzása után be kell mutatni a legalapvetőbb elsősegélynyújtási mozzanatokat.
A továbbiakban
Miután minden vizsgát sikeresen elvégeztünk, kapunk egy bizonylatot, amivel az okmányirodába kell menni, majd ott egy fényképezés után a rendszerbe kerülve és az adatokat bediktálva hitelesíteni kell a megszerzett jogosítványt. Ezek után 2-3 hét elteltével kipostázzák nekünk a vezetői engedélyünket egy műanyag kártya formájában.
Habár papírunk, engedélyünk van arra, hogy forgalomban vezethetünk gépjárművet, azért nagyon fontos odafigyelni. A jogosítvány megszerzése nem egyenlő azzal, hogy valaki profi módon képes vezetni, csupán kapott egy alapot. Csak akkor juthat valaki el a professzionális autóvezető szintjére, ha több ezer kilométert sikeresen levezetett önállóan. A másik fontos dolog, hogy a szabályokat ugyanúgy be kell tartani a jogosítvány megszerzése után, hiszen büntethetőek vagyunk, ráadásul egy baleset senkinek nem jó. Ha eleinte úgy érezzük, hogy még bizonytalanak vagyunk, akkor nyugodtan ültessünk magunk mellé az anyósülésbe egy tapasztaltabb sofőrt, aki figyel, és ha szükségét látja, tanácsokat ad. Ezek mellett lehetőségünk van vezetéstechnikai órákat is venni bizonyos intézményekben, ahol komolyabb szinten elsajátíthatjuk a vezetés gyakorlati részét.