Az ablaktörlő lapát cseréje minden olyan esetben szükséges, amikor a régi lapátok már nem tudják ellátni eredeti funkciójukat.
Mi károsítja az ablaktörlőt?
Az ablaktörlő az idő haladtával menthetetlenül tönkre megy, ez még akkor is igaz, ha a kocsi csak használat nélkül áll a garázsban. A lapátok fő anyaga gyakran még gumi, mely viszonylag hamar elöregedik, de a modernebb anyagokból készült alkatrészek sem bírják sokkal tovább.
Az ablaktörlő egyik fő ellensége a por és a homok, mely szinte mindenhol ott van. Szárazabb időben a szélvédőt egyenletesen befedi egy vékony porréteg, mely az első törlésnél apró csíkokat karcol a törlő lapátjába. Emellett könnyem megkarcolhatja a szélvédőt is, így hosszabb szárazabb időszakokban érdemes néha néhány liter vízzel leöblíteni a szélvédőt.
Az UV sugárzás is folyamatosan éri az autó felületét, melyre a lapátok anyaga nagyon rosszul reagál. Hónapok alatt elveszítheti rugalmasságát, ezután tömbökben törik ki a lapátok anyaga. Az ilyen ablaktörlők erősen csíkoznak, de akár még a szélvédőt is megkarcolhatják.
Hosszabb melegnél a lapátok szinte ráolvadnak az üvegre, melyeket az első használatkor szó szerint letép a kar a szélvédőről. Ilyenkor a törlőfelület éle veszik oda, s a továbbiakban nem képes megfelelően tisztítani a szélvédőt. Ilyenkor megoldás, ha a lapátok óvatosan fellazításra kerülnek az üvegről.
Szintén az ablaktörlő sérülését okozhatja, ha az ablakmosó rendszer nem működik megfelelően, s a lapátok még a száraz szélvédőt kezdik el törölni. Ezt elkerülendő érdemes rendszeresen egy-egy nyomásnyi ablakmosó folyadékot kispriccelni a fúvókákból, így azok nem száradnak be.
A por és homok mellett esős időben az útról a többi jármű által felcsapott szennyeződés is károsíthatja a lapátokat, ráadásul ezeket el sem lehet kerülni. Ilyenkor figyelni kell az árulkodó jeleket, s ha már nem működnek megfelelően, cserélni kell a lapátokat.
Az ablaktörlő lapát cseréje
Három alapvető jel mutathatja, ha egy ablaktörlő lapát csereérett: a csíkozás, a furcsa hang vagy a részleges törlés.
Ha az ablaktörlő anyaga elöregedett, kirepedezett, akkor törléskor csíkokat hagy a szélvédőn. Az ilyen csíkozás nagyon zavaró, azonnal cserélni kell a hibás alkatrészt!
A nem megfelelően működő ablaktörlő furcsa hangokat adhat ki vagy törlés közben erősen berezonálhat. Ez általában akkor jelentkezik, ha a lapát kimozdul a csalatkozóból, vagy valamilyen behatás során a törlőcsík kiugrik a tokjából. Ilyenkor meg kell vizsgálni a hibát, mely gyakran egy erőteljesebb nyomással megoldható, a kiugrott elem visszapattintható a helyére.
A részleges törlés annak a jele, hogy az ablaktörlő gumijának egy része leszakadt, így a hiányzó helyen nincs törlést végző elem. Az ilyen hiba nem oldható meg másképp, csak új ablaktörlő használatával.
Az ablaktörlő lapát cseréje könnyen elvégezhető otthon is, csak egy új szett lapát kell hozzá. Az ablaktörlő karját ki kell hajtani a szélvédő elől, majd ki kell pattintani a sérült lapátokat. Ezután az új szett lapátokat a csatlakozónak megfelelő mozdulattal kell visszahelyezni, ez a mozzanat a csomagoláson rajzos formában is feltüntetésre kerül.
Az új ablaktörlőket tesztelni kell, ha a korábbi hiba nem jelentkezik, az új szett megfelelően végzi feladatát.