Néhány akksi már idő előtt megadja magát, de természetesen egyik akkumulátor sem örök életű, számítani kell arra, hogy néhány évente nekünk is be kell fáradnunk egy akksis szakboltba, és kiválasztani a megfelelő modellt. Szerencsénkre ez egy viszonylag könnyen elvégezhető folyamat: ha kellőképp odafigyelünk a kényes dolgokra, akkor akár házilag, egyedül is tökéletes eredményt tudunk elérni anélkül, hogy kárt tennénk az autóban. Bár autós körökben az utóbbi években viszonylag sok tévhit keringett azzal kapcsolatban, hogy mennyi mindent lehet elrontani, ha szakszerűtlenül nyúlunk az autó akksijához, azt kell mondanunk, hogy ez az átlagos autók esetében nem igaz. Vegyük tehát figyelembe a cikkben foglaltakat, és egész biztosan nem lesz baj.
Mire kell odafigyelni?
Az első és legfontosabb dolog a megfelelő akkumulátor kiválasztása, ha régi akksink megadta magát. A legcélszerűbb a gyári akksi megvétele, de mivel ez a legtöbb esetben drágább az utángyártottnál, azok között is találhatunk igazán minőségi példányokat, amelyek gyakorlatilag a gyári szintjén vannak minőségben. Egy külön cikkben foglalkozunk azzal, hogy egész pontosan milyen akksit érdemes venni, de érdemes azokat a márkákat figyelembe venni, amelyekről már hallottunk.
A jármű felhasználói útmutatójában pontosabb leírást találhatunk arról, hogy a kocsi milyen akksival működik, azonban vannak olyan típusok is, melyekbe nem csak egy féle méretű akkumulátor szerelhető. Ha biztosra akarunk menni, mérjük le egy mérőszalaggal a régi akkumulátort, így az ezzel foglalkozó szakboltban a méretek megadása után akár ugyanazt a modellt is megvehetjük. Elképzelhető, hogy a szakik azt fogják mondani, hogy célszerű a nagyobb akksit venni, ha biztosan elfér a kocsi motorháztetője alatt, főleg régebbi autók esetében. A méreten kívül azonban figyelembe kell vennünk az akkumulátor kapacitását is, illetve azt is, hogy balos vagy jobbos-e az adott akksi. Mint már említettük, ezzel egy külön bejegyzésben foglalkozunk részletesebben.
Fontos azt is megemlíteni, hogy a prémium kategóriás autók akkumulátor cseréjét nem érdemes otthon elvégezni, ha ilyen autónk van, azt inkább bízzuk a szakszervízre. A csere közben ügyeljünk arra, hogy végig kesztyűben legyünk, és kerüljük el a rövidzár kialakulását is. Az akkumulátor eltávolításakor először mindig a negatív sarut kell leszedni, csak ezután következik a pozitív saru, míg beszerelésnél pont fordítva, tehát először a pozitív, majd utána a negatív. Ügyeljünk arra is, hogy miután kicsavaroztuk a csavarokat, és kiszedtük a régi akkumulátort, az újat is megfelelően rögzítsük, és szorosan csavarozzuk vissza. Az akksi beszerelése után próbáljuk ki, hogy megfelelően indul-e a kocsi, és csak abban az esetben kezdjük el használni, ha kifogástalanul működik.