Ezek közé tartozik az eredetiségvizsgálat, a vagyonszerzési illeték, a biztosítás, valamint egy új forgalmi és törzskönyv.
Onnantól számítva, hogy a vevő megveszi a kocsit, 15 napon belül kell azt átíratni, ekkor az autó az eladó nevéről az új tulajdonos nevére kerül. Ha a határidő lejár és nem történt meg az átíratás, az automatikusan büntetést von maga után.
Az említett öt tétel közül a legfontosabb a vagyonszerzési illeték, amelyet a gépjármű életkora és teljesítménye alapján határoznak meg. Minél idősebb az autó, annál kisebb összeget kell fizetni, ugyanakkor minél nagyobb a teljesítménye, annál nagyobb lesz a végösszeg is.
A vagyonszerzési illetékről bővebben
A vagyonszerzési illeték számolása közben ügyelni kell arra, hogy az az illeték alapja az autó életkora, s nem pedig az első üzembehelyezésétől eltelt idő. A díjat a pótkocsikra is fizetni kell, melyek két kategóriára vannak felosztva: 2,5 tonna alatti és feletti pótkocsikra. Az autó átírás költsége mindig magában foglalja a vagyonszerzési illetéket, ennek befizetésével indul a folyamat.
Bizonyos esetekben lehet mentesülni a megfizetés alól, például, ha az átírás egy családtag nevére történik, vagy ha a gépjárművön ideiglenes, Z-s rendszám van.
Miért fontos az eredetiségvizsgálat?
Az eredetiségvizsgálatra akkor kerül sor, amikor a vevő már biztos benne, hogy meg akarja venni a kocsit, de még a szerződés aláírása előtt. A műveletre mindenképp szükség van, de érdemes a vétel előtt megcsinálni, mert így a vásárlás előtt kiderülhet, hogy gond van a gépjárművel. Ennek ismeretében pedig elkerülhető a kétes jármű megvásárlása.
Az eredetiségvizsgálat ára nem feltétlenül az autó átírás költsége, mert megegyezés alapján a vásárló és az eladó is fizetheti a díjat, akár a kocsi teljes árába beleszámítva. A gépjármű fajtájától és különböző paramétereitől függően változhat a vizsgára fizetendő összeg.
A forgalmi, a törzskönyv és a biztosítás költségei
Az autó régi forgalmi engedélyét az okmányirodában azonnal lecserélik egy újra, amelyen már a jármű új tulajdonosának neve fog szerepelni. Ezt követően az új törzskönyvet is lehet igényelni, ez általában pontosan ugyanannyiba kerül, mint a forgalmi, mindkettőnek fix ára van.
Ahhoz, hogy a kocsi törvényesen részt vehessen a forgalomban, szükséges a kötelező felelősségbiztosítás megkötése is. Sőt, az autót csak akkor lehet átíratni az új tulajdonos nevére, ha már megvan a biztosítást igazoló papír is!
Miután az adásvételi szerződés létrejött, az eladónak jogilag már semmi köze nincs az autóhoz. Így a kötelező felelősségbiztosítás megkötése teljes mértékben a gépjármű új gazdájának a kötelessége.
A biztosítás díja szintén számos tényezőtől függ. A biztosítók általában drágábban biztosítják a megyeszékhelyeken vagy Budapesten lévő autókat, a fiatalabb, tapasztalatlanabb autósokat és a drága autókat. A még kármentes előélettel rendelkező vezetők jelentős kedvezményeket kaphatnak, míg a korábban balesetet okozó autósok pótdíjakat kapnak. Az extrákkal felszerelt kocsik után további pótdíjakat kell fizetni.
Magyarországon a kötelező biztosítás árába került beépítésre a baleseti adó, ezt a biztosító szedi be, s utalja tovább az államnak. A fenti tételekkel teljes az autó átírásának költsége.