Egy jó szakember ugyan megfizethetetlen, de ha van némi rálátásunk és kézügyességünk, akkor szép összeget spórolhatunk meg hasonlóan jó minőség elérése mellett. Természetesen fontos, hogy ha otthon vágunk bele egy karcolt elem vagy egy teljes karosszéria lakkozásához, akkor rendelkeznünk kell a megfelelő környezettel, szerszámokkal és némi alapismerettel.
Lakkozás
Első lépésben gondosan tisztítsuk meg a felületet mindenfajta szennyeződéstől, portól és zsíros anyagtól. Hasznos, ha több kendőt és erre alkalmas, szennyeződést oldó anyagot használunk. A sérült felületet, vagy szélsőséges esetben a teljes karosszériát finom csiszolópapírral egyenletesen csiszoljuk fel. Az egyenletesség nagyon fontos és figyeljünk nagyon arra, hogy ne csiszoljuk túlságosan mélyre a felületet. Ha kész a felcsiszolás, akkor nagyon alaposan mentesítsük a portól és az egyéb, csiszolás alatt keletkezett szennyeződéstől az előkészített felületet. Homogénre kevert poliészter gittel egyenlítsük ki a horpadt és karcos felületeket. A felvitelre a legalkalmasabb szerszám a műanyag gittelő lap. Vékonyságának köszönhetően könnyen fel tudja venni a hézagolás alatt a munkafelület formáját. Ha a felvitt anyag megkötött és kikeményedett, akkor P120-as csiszolópapírral csiszoljuk fel, majd ezt követően használjunk ennél is finomabb csiszolópapírokat, végül érdesítsük a felületet vörös dörzsivel. Ezután újra portalanítani és zsírtalanítani kell a munkafelületet, hogy a felhordott anyag megfelelően és hosszú távon tapadjon.
A nem lefestendő területet takarjuk le alaposan megfelelő fóliával vagy szalaggal. A festék felhordását végezhetjük spray segítségével vagy szórópisztollyal, viszont ügyeljünk arra, hogy a felületre egyenletesen és egyforma távolságból juttassuk fel a színt. Fedéstől függően általában 2-3 rétegben kell lefújni a felületet, és a két felhordás alatt ügyelni kell arra, hogy mindenhol matt, száradó fázisban lévő legyen a festendő terület. Ha megszáradt, akkor P800-as csiszolóval, majd szürke dörzsivel tovább kell finomítani a felületet. Miután ezzel megvagyunk, ismét tisztítsuk le megfelelően a felületet, hogy felvihessük további 2-3 vékony rétegben a metálréteget, ami a lelkét adja a színnek. Nagyon figyeljünk itt is a megfelelő maszkolásra, az egyenletes technika használatára és a felvitt rétegek közötti száradási időre. Miután matt felületünk készen áll, fújjunk színtelen lakkal egy kapaszkodó réteget a felületre, majd ezt követően vigyünk fel az elemre további két vékony réteg lakkot. A javított felületet három hétig nem ajánlott lemosni, hiszen addig még tovább keményedik és erősödik a lakk.
A házilag kivitelezett lakkozási munka komoly kiadásoktól szabadíthat meg minket, viszont időigényes, és mindig jelen lesz a hibalehetőség, tehát mérlegeljünk, mielőtt belevágunk.