Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Autóbehozatal költségei és a szükséges lépések

Ahhoz, hogy egy külföldön vásárolt autó beléphessen a forgalomba, első lépésként át kell íratni az új tulajdonos nevére. Ezzel elindul az a folyamat, ami több lépést foglal magában, s ezek mindegyike különböző költségekkel jár.

Az átírás ára attól függ, hogy hány éves a kocsi és mekkora a teljesítménye, eszerint egy meghatározott illetéket kell megfizetni. De először is, érdemes megtervezni, hogyan fog a kocsi az átvétel után hazakerülni, és mindez mennyibe fog kerülni.

Autó hazaszállítása saját lábán vagy trélerrel

Szállításkor az első kérdés, hogy például egy Németországból beszerzett használtautó tréleren vagy saját lábán kerüljön haza? A válasz nem egyértelmű, mivel mindkettőnek megvannak a maga előnyei. Az autóbehozatal költségei nagyjából mindkét esetben megegyeznek.

A különbségek abban nyilvánulnak meg, hogy például trélerezésnél egyedi szállítás helyett úgynevezett gyűjtőszállítást is lehet választani. Ekkor egy teherautó több kocsit szállít egyszerre, így ez egy valamivel olcsóbb megoldás.

Persze egy német gépjármű hazaszállítása gyűjtős szállításnál sem olcsó, mivel a szállítást végző cégnek az üzemanyagon kívül egyéb költségekről is gondoskodnia kell. Ugyanakkor több hetet is igénybe vehet, mire ezek a kocsik az új gazdájukhoz kerülnek, így ez az opció csak azoknak ajánlott, akiknek az idő nem probléma.

Ha a vevő maga szeretné hazaszállítani az autót saját vagy bérelt tréler igénybevételével, akkor az autóbehozatal költségeit maga kell, hogy intézze, és különböző feltételeknek is eleget kell tennie. A költségeknél számításba kell venni a tréler megemelkedett fogyasztását a hazaúton és az esetleges bérleti díjat is.

Emellett az autópályán történő szállítás némi tapasztalatot igényel, és az egészet törvényesen kell végezni. Ide tartozik a trélerre vonatkozó E kategóriás jogosítvány megléte, és a kocsi teherbírásának is el kell érnie a jogilag megszabott határt.

Mivel hosszú útról van szó, a meghibásodás lehetőségét is számba kell venni, erre plusz pénzt kell tartalékolni. Több napos akadály esetén a szállás és étkezés árát is ki kell fizetni. Így tehát a vevő tapasztalatától és felkészültségétől is függ, mekkorák lesznek az autóbehozatal költségei.

Érdemes személyesen elmenni az autóért?

Manapság sokan foglalkoznak külföldi kocsik behozásával, így mindig van kivel elhozatni a használt járművet. Érdemes olyan személyt keresni, aki nem csak jártas a megadott ország autókereskedelemében, hanem ott is él a közelben.

Tapasztalat nélkül autó után nézni Németországban mindig kockázattal jár, de nem lehetetlen feladat. A legfontosabb szabály, hogy addig nem szabad igent mondani az autóra, míg nincs felmérve az állapota.

Ha egy rossz állapotban lévő autóra kerül a választás, arra is ki kell fizetni az autóbehozatal költségeit, s utána még a javítás is horribilis összegeket emészthet fel. Alapszabály, hogy inkább érdemes hazatérni autó nélkül, mintsem egy roncsautót behozni az országba.

Első alkalommal történő használtautó vásárláskor számítani kell rejtett költségekre is, például a vártnál többször kell tankolni, a hivatalok már zárva vannak, a következő megnézendő autó túl messze van, nehéz elérni az eladót, és a többi. Ez mind tapasztalatot igényel, nem beszélve a nyelvtudásról.

Kellő türelemmel – még ha plusz költségekkel is – lehet olyan használt autót találni személyesen is, ami tényleg megéri az árát. Még ha az első kocsi nem is felel meg, van lehetőség megnézni a többit.

Megosztás

Minden cikk

All Engine oil quality levels - differences

Motorolajok minőségi besorolása

Tanacsado · Autójavítás
All calculator for traffic-violent-pionts

A büntetőpontos rendszerről

Tanacsado · Autójavítás
MPU

Az alkoholtesztről és annak menetéről

Tanacsado · Autójavítás
Kevesebb megjelenítése