Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

Bőrkárpit tisztítás házilag

Napjainkban egyre több autóban jelenik meg a valódi bőr vagy műbőr kárpit, melyek amellett, hogy sokkal esztétikusabbá teszik a beltért, rendszeres ápolást is igényelnek. A bőrkárpit tisztítás házilag, vagy profi tisztítóban is megoldható.

Utóbbi drágább, ráadásul sok autós szereti a kikapcsolódásnak is jó kárpitozást.

A bőrkárpit tisztítását legalább évente el kell végezni, emellett pedig a bőrfelületeket rendszeresen ápolni is kell, így nem repedeznek ki.

Havonta ajánlott a különféle tisztítókendők használata, ezek kifejezetten bőrre kerültek kifejlesztésre. Eltávolítják a zsírt és a koszt a felületről, a bőr anyagát pedig ápolják. A komolyabb ápoláshoz habok vagy spray-k szükségesek, melyek viaszt vagy lanolint tartalmaznak. Mindkét anyag természetes alapú, így tökéletesen alkalmazhatók a természetes bőr felületeken.

Valódi és nem valódi bőrfelületek

A különféle viaszos tisztítószerek használata nemcsak a tisztítás miatt szükséges, hanem a repedések megjelenésének elkerülésére is. A természetes bőrök olyan olajokat tartalmaznak, melyek az UV sugárzás hatására távoznak az anyagból. A bőr ettől öregedik el, ráncosodik be, s végül repedezik ki. A modern viaszok képesek az elvesztett rugalmasság visszapótlására, s a csillogó fény megtartására.

Az olcsóbb kivitelű példányok gyakran használnak műbőrt, bár az utóbbi időben prémium autó modellekben is megjelentek nagyon jó minőségű műbőr kárpitok. Az ilyen anyagok másféle ápolást igényelnek, mint a természetes bőr, külön műbőrtisztító hab kapható hozzájuk. A nem valódi bőr felületeket tisztítás után érdemes glicerines kézkrémmel vékonyan átkenni.

A valódi bőr és a műbőr közötti átmenet a szintetikus bőr, melyet különösen az európai autógyártók használnak előszeretettel a modelljeikben. Ilyenkor a valódi bőr rosszabb minőségű részeit ledarálják, majd különféle anyagokkal keverik. A kész keveréket nyújtják, bőrre hasonlító mintázatot nyomnak bele, majd hengerelik. A felhasználáskor az eredmény egy bőrszerű felület, mely sokkal olcsóbb, mint a valódi bőr.

A textilbőr csak nevében bőr, mivel itt egy textilfelületre viszik fel a műanyag vagy gumiszerű réteget. Ez jobban nyúlik, mint a valódi bőr, de sokkal kevésbé tartós. Mintázatot szintén préseléssel adnak hozzá a gyártók.

Bőrkárpit javítás szakszervizben

Ha a bőrfelület már kirepedezett vagy kiszakadt, akkor a legtöbb esetben már nem elég a bőrkárpit tisztítás. Külön bőrkárpitra szakosodott szervizek várják a hasonló problémával rendelkező autósokat, ahol a szakemberek nagy tapasztalattal rendelkeznek a különféle bőrökkel kapcsolatban.

Bőrfelületek és bőrfelületek között is van különbség, egy tapasztalt bőrös nemcsak autógyártónként, de akár évjáratonként is tudja, melyik bőr anyaga volt jó, s melyik igényel valamiféle kezelést. A kiszakadt bőrfelületek befoltozhatók, míg a kikopott kárpitok új festést kaphatnak. Egyes esetekben utólagos ülésfűtést is be tudnak szerelni, ha ez az autós kérése.

Megosztás

Minden cikk

All Engine oil quality levels - differences

Motorolajok minőségi besorolása

Tanacsado · Autójavítás
All calculator for traffic-violent-pionts

A büntetőpontos rendszerről

Tanacsado · Autójavítás
MPU

Az alkoholtesztről és annak menetéről

Tanacsado · Autójavítás
Kevesebb megjelenítése