Az ilyen autókülönlegességek azonban speciális ápolást és törődést igényelnek, melynek része a megfelelő cabrio tető tisztítás. A legtöbbször valamilyen szövetből vagy hasonló anyagból készült tető az évek során elkoszolódhat, s elveszítheti rugalmasságát.
A cabrio tető ellenségei és tisztítása
Mint minden autórésznek, a cabrio tetőnek is az időjárás a legnagyobb ellensége. Ide tartozik a téli-nyári hőingadozás, a csapadék, a rendkívüli meleg vagy az UV-sugárzás. A károk hatására az anyag veszít a kosztaszító képességéből, beissza a nedvességet, kifakul és kitöredezik. Ez még akkor is igaz, ha a jármű a téli szezont garázsban tölti.
A mindennapi közlekedés velejárói sem tesznek jót a tetőnek, ide értve a bogártetemeket, a felvert koszt és sarat, vagy a madarak nyomait. Egy jól karbantartott cabrio tető fokozottan ellenáll ezeknek a hatásoknak, de ennek érdekében a rendszeres cabrio tető tisztítás ugyanolyan feladat kell, hogy legyen, mint a kaszni tisztítása.
A szennyeződések eltávolítása történhet otthon vagy szakszervizben is. Előbbi esetben az autósnak be kell szereznie azokat az anyagokat, melyek a cabrio tető tisztítás elengedhetetlen részei. Szükség van a tető anyagának megfelelő tisztítószerre, puha kefére, szivacsra vagy rongyra, vízre, illetve a fényezéshez waxra.
Az alkalmazott szerek felhasználása előtt meg kell győződni arról, hogy a cabrio tető anyaga nem fog kifakulni vagy más módon károsodni a tisztítás során. A szakszervizek rendszerint jól bejáratott és kitapasztalt anyagokkal dolgoznak, s a szakértelmük egyben garancia is a megfelelő kezelésre.
A cabrio tető tisztítás első lépése a felület szemrevételezése. A sárfoltok vagy más ritkább foltok gyakran keféléssel eltávolíthatók, így ezekkel kell kezdeni a tisztítást. A következő lépés a hosszabb idő alatt felgyülemlett kosz feloldása, ehhez van szükség a speciális tisztítószerekre.
A tiszta víz és otthon használt sampon vagy tusfürdő nem oldja az olajos és zsíros lerakódásokat, így a legjobb esetben is csak eláztatják a tetőt. Rosszabb esetben az anyag károsodását is okozhatják.
A makacsabb szennyeződésekhez szükség lehet dörzsölésre is, ehhez a legtöbbször egy nem túl kemény szivacs az ideális eszköz. A tisztítóanyagok egy részénél meg kell várni a száradást, így a képződött hab felszívja, s por alakban megköti a koszt. Ezt a visszamaradt száraz anyagot ezután egy alapos porszívózással lehet eltávolítani a szövetanyagból.
A cabrio tető tisztítás utolsó, de nem kihagyható lépése a waxolás. Ennek célja nemcsak a tető csillogóbbá tétele, de egyúttal a vízhatlanítás is. A jól lewaxolt felület védi a tetőt a beázástól, a ráhulló csapadék egyszerűen lepereg.