Ezek természetes velejárói egy autó karbantartásának, és hiába jelent plusz költségeket és időt az autót a téli szezonra hangolni, megtérül a befektetés. A szükséges beavatkozásokat valaki saját kezűleg végzi el, valaki pedig inkább szakemberekre bízza a gépkocsi télre való felkészítést. A hűtőfolyadék cseréje szerencsére nem egy bonyolult folyamat, akár házilag is könnyen el tudja végezni bárki, anélkül, hogy szakértő lenne. De nézzük meg pontosan, hogy mire is kell odafigyelni a hűtőfolyadék vásárlásánál. Egyáltalán, mi is az a hűtőfolyadék, mi a feladata a motor működésében? Ez a cikk ehhez hasonló kérdésekre próbál választ adni.
A fagyálló hűtőfolyadék szerepe
A motorban keletkező hőt vagy lég- vagy vízhűtéses rendszerekkel lehet elvezetni. Bár a vízhűtéses rendszerek nevéből arra következtetne a laikus olvasó, hogy elegendő vízzel kell feltölteni, és a rendszer már működésre is kész. Ez alapesetben igaz, ugyanis a nyári évszakban elegendő vízzel feltölteni, télen viszont – egyértelmű okok miatt – nem. Mivel a víz 0 Celsius fok alatt megfagy, olyan folyadékot kell használni, mely a hideggel is megbirkózik; ezek a folyadékok az etilén-glikolnak köszönhetően tökéletesen alkalmasak erre a célra. Amellett, hogy a hőmérsékleti szempontoknak is megfelel ez a folyadék, nagyon jó a hővezető képessége, és véd a rozsdásodástól is.
Rendben, de milyen fagyállót vegyek?
Az első dolog, amiről a fagyálló folyadékkal kapcsolatban beszélni szoktak, az a dermedéspontja. Ha kíváncsiak vagyunk arra, hogy a kocsiban lévő folyadéknak hány fokos a dermedéspontja, néhány benzinkúton van olyan eszköz, melybe ha belecseppentünk egy kicsit a folyadékból, megállapítja annak dermedéspontját. A bevásárlóközpontokban rendkívül sokféle és a legkülönbözőbb színű folyadékokkal találkozhatunk, más és más dermedéspontokkal. Vannak készre kevert folyadékok és koncentrátumok, előbbieknek az a nagy előnye, hogy előre be vannak állítva egy bizonyos hőmérsékletre, és az embernek nincs más dolga vele, csak beletölteni a tartályba. Ezzel szemben a koncentrátumnál saját magunk állíthatjuk be a kívánt hőmérsékletet a mellékelt hígítási táblázatnak megfelelően. A folyamat elvégzésekor ügyeljünk arra, hogy ioncserélt vizet használjunk! A gazdaságosabb emberek nyilván az utóbbi megoldást fogják inkább választani, hiszen egy koncentrátum sokkal tovább elegendő, mint a keverék. A folyadékok színe is hatalmas skálán mozog, de ez önmagában nem határoz meg semmilyen tulajdonságot, tehát nem a szín alapján kell választani. A gépkocsi útmutatójában általában megadják, hogy milyen típusú fagyállót kell használni, de ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, érdemes inkább szakemberek segítségét kérni.
Teljesen cserélni, vagy csak utántölteni?
Az, hogy milyen gyakran kell a fagyálló hűtőfolyadékot cserélni, leginkább attól függ, hogy milyen összetételű az adalék. A szakértők viszont azt szokták mondani, hogy 2-3 évente mindenképp teljesen le kell cserélni a folyadékot, viszont rendszeresen (de a téli szezon előtt feltétlenül) ellenőrizni kell, hogy annak szintje rendben van-e, és szükség esetén pótolni kell azt. Ilyenkor nem kell teljesen lecserélni a tartályban lévő folyadékot, elég csak utántölteni. Összességében tehát elmondható, hogy ez egy kötelezően elvégzendő folyamat minden télen az autótulajdonosok számára, de a szükséges folyadék beszerzése szerencsére pár ezer forintból megoldható, tehát a pénztárca se bánja annyira.