Ez nem csak balesetveszélyes, hanem egy esetleges rendőri ellenőrzés során büntetést is von maga után. Az egyre rosszabb teljesítményű fényszóró pedig a soron következő műszaki vizsgán már nem megy át, így érdemes figyelni a problémára.
Különösen az újabb autókban széles körben használt műanyag lámpatesteket fenyegeti a mattulás veszélye, ezen segít a fényszóró újra varázslása. Ez történhet szakszervizben, de a fényszóró polírozás házilag is elvégezhető.
Miért romlik le a fényszóró állapota?
A modern autók esetén a lámpatestek anyaga különféle műanyagokból készül, amelyeket még speciális vegyszerekkel is kezelnek. A műanyagok felülete az évek során az UV-sugárzás hatására elbomlik, s átalakul egy kevésbé áttetsző változattá.
Ahogy a lámpatest elkezd mattabbá válni, a belsejéből érkező fény egy része elnyelődik a felületen, ez megnöveli a belső hőmérsékletet. A folyamat öngerjesztő, mivel a magasabb hő jobban roncsolja a búra anyagát, amivel megint több hő termelődik.
Az így egyre kevésbé áttetsző fényszóró újszerűvé polírozható házilag is.
Fényszóró polírozás házilag
A különféle vegyszerek használata nem ajánlott, mivel ezek megégethetik a műanyag felületét, és teljesen tönkre tehetik a világítótestet. Néhány ezer forintért azonban már kapható házi fényszóró polírozó készlet, mely alkalmas az otthoni felhasználásra.
Az ilyen készletek több elemből állnak. Részük a használati utasítás, egy adapter, a nedves- és szárak csiszolókorongok, a polírozókorongok és paszta, illetve a maszkolószalag.
Az első lépésben a maszkolószalaggal le kell ragasztani a fényszóró környékét, így a polírozás közben megcsúszó korong nem karcolja meg az autó fényezését. A csomagban kapott adaptert ezután csatlakoztatni kell egy fúrógéphez, majd erre helyezni a száraz csiszolópapírt.
Általában 500-as finomságú csiszolóvászonnal kezdődik a munka, mely durva felületével lecsiszolja a lámpatest felületi egyenletlenségeit. A részfolyamat eredménye egy tejszerű kinézetű, de sima búra.
A következő lépés a 800-as finomságú korong használata, mely még simábbá csiszolja a lámpatestet, a legkisebb egyenetlenségeket is eltüntetve. Ezután a nedves csiszolókorong újra átlátszóra csiszolja a lámpát, csak megfelelő időközönként meg kell nedvesíteni alatta a felületet.
A fényszóró polírozás házilag elvégzett folyamatában az utolsó lépés maga a polírozás. Ekkor a polírozó pasztát kell felvinni a test felületére a polírozókorongok segítségével. A megfelelő munkavégzés során a lámpatest elnyeri végleges kinézetét, hibátlan, csillogó felülettel.
Hátrányok
A házilag elvégzett fényszóró polírozásnak vannak hátrányai is. A legfontosabb hátrány, hogy egy szakszervizben lakkréteget fújnak a lámpára, mely védi a testet az UV-fénytől és az időjárás viszontagságaitól is. Ezt házi módszerekkel nagyon nehéz megfelelően felfújni, így nem is érdemes próbálkozni vele.
A csiszolókorongok megfelelő használata is problémát okozhat a teljesen kezdők számára, a legtöbb esetben kimaradnak egyes felületek, vagy nem kerülnek megfelelően lecsiszolásra. Sok autós idegenkedik attól is, hogy csiszolóvásznakkal essen a műanyag felületnek, félve, hogy véglegesen tönkre teszik azt.
A professzionális szervizek sokkal gyakorlottabbak a fényszóró polírozást otthon elvégző autósoknál, s csupán néhány ezer forinttal drágábbak a házilag is használható szetteknél. A kisebb kézügyességgel rendelkezők számára ideális lehet tehát egy-egy ilyen szolgáltatás igénybe vétele, nem beszélve arról, hogy ekkor az autósnak hozzá sem kell nyúlnia a szerszámokhoz.