Többek között ezért is fontos beszélni a guminyomásról, nem is beszélve arról, hogy a gumik élettartama is nagy mértékben növelhető a helyes beállítás alkalmazásával. A kutatások egyébként azt is bizonyították, hogy a sofőrök mintegy 71 százaléka alacsony guminyomással használja gépkocsiját. És ha a fentebb említett okok nem lennének elegendők ahhoz, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk a témának, gondoljunk csak a környezetszennyezésre, melyet szintén negatívan befolyásolhat, ha ilyen sok ember helytelenül használja autóját.
Természetesen nemcsak az alacsony nyomású abroncsokról kell említést tenni, bár ezek is könnyen balesethez vezethetnek. Alacsony nyomásnál az autó kormányozhatósága romlik, stabilitása csökken, arról nem is beszélve, hogy a gumik deformálódnak, és így sokkal hamarabb tönkre is mehetnek. Túl magas nyomás esetében viszont szintén nem tökéletes az autó érintkezése az úttesttel, ez a menetstabilitás csökkenéséhez és a fékút növekedéséhez vezet. Ha magas nyomás van a gumiban, sokkal sérülékenyebb, mint helyes beállítással. A hibás guminyomás miatt a menetkomfort is csökken, előfordulhat például az, hogy a kocsi imbolyogni kezd az úttesten, ha alacsony a nyomás az abroncsokban. A magas nyomás pedig arról ismerszik meg, hogy a kocsi szinte már pattog, és keményen fut. A gumik csak akkor kopnak egyenletesen, ha optimális beállítást használunk, észrevehető, hogy alacsony guminyomásnál az abroncsok a szélükön, magas guminyomásnál pedig középen kopnak.
Mikor és hogyan ellenőrizhetem a guminyomást?
A szakértők azt mondják, hogy érdemes kéthetente leellenőrizni, hogy az abroncsok nyomása rendben van-e. Természetesen minden nagyobb utazás, esetleg külföldi út előtt, amikor az autót átvizsgáljuk, ezt a folyamatot is érdemes elvégezni. A gumi ugyanis akármilyen tökéletesen is van szigetelve, idővel veszít a nyomásból, ezért fontos rendszeres ellenőrzése és javítása. A szakemberek továbbá azt javasolják, hogy az ellenőrzés mindig úgy történjen, hogy az abroncsok hideg állapotban vannak, tehát az autó minimum egy órája áll, vagy nem tett meg nagy utat. Az alkalmi sofőr szerencséje, hogy szinte az összes magyarországi benzinkúton találunk az abroncsok nyomásának ellenőrzéséhez és beállításához szükséges berendezéseket. A folyamat elvégzése a legtöbb helyen ingyenes, és pár perc alatt meg lehet vele lenni.
Mire kell odafigyelni a guminyomás beállításánál?
Röviden erre a kérdésre azt lehetne mondani, hogy a helyes beállítások alkalmazására. Az autóra vonatkozó megfelelő beállításokat meg lehet találni az autó használati útmutatójában, de ha nem lenne kedvünk előásni a kis füzetet, szerencsénk van: egy sokkal könnyebben hozzáférhető helyen is láthatók a számok. Ez a hely pedig nem más, mint maga az ajtóoszlop, vagy a tanksapka fedele, valahol nagy valószínűséggel található egy matrica, melyen a helyes beállításra vonatkozó adatokat megtalálhatjuk. Ezután már nincs is más dolgunk, mint letekerni a szelepet, rácsatlakozni a pumpával, ellenőrizni és korrigálni.
Ha nem akarunk törzsvendégekké válni a magyar benzinkutakon, érdemes egy saját guminyomásmérőt venni, mely viszonylag olcsó, és így bárhol és bármikor lehetőségünk lesz a mérések elvégzésére. Fontos, hogy ha valami furcsát észlelünk, túl hamar ereszt valamelyik gumi, vagy úgy ítéljük meg, hogy az abroncs sérült, rögtön forduljunk szakértőhöz a további gondok megelőzésének érdekében.