A mélyebb karcokat, horpadásokat, illetve egyéb sérüléseket érdemes inkább szakemberekre bízni, hiszen a házi javítgatással akár még ronthatunk is a helyzeten. Bár ha műhelyben szeretnénk az autó állapotát rendbehozatni, valószínűleg sokkal nagyobb pénzösszeggel is kell számolnunk, a profi műhelyek viszont képesek arra, amire mi házilag nem: a nagyobb szépséghibákat is tökéletesen tudják javítani, amire mi házilag csak kellő szakértelemmel és a megfelelő körülmények között lehetünk képesek.
Milyen módszerek léteznek a kisebb karcok eltávolítására?
Ha az autónk karosszériáját csak kisebb karcok csúfítják, mondhatni szerencsénk van, hiszen ezekben az esetekben – bár csodát nem lehet tenni – akár házilag is megfelelően tudjuk javítani a hibákat. Bármilyen nagyobb áruházban találkozhatunk már különböző csodaszerekkel, az autó karceltávolító pasztával, de láthattunk már talán karceltávolító tollat is, mellyel egy hagyományos tollhoz hasonlóan tudjuk a karcokat „átsatírozni”, az autó színétől és fényezésétől függetlenül. Ezekkel a csodaszereknek nem minősülő készítményekkel egy külön cikkben foglalkozunk részletesen, és ott is említést teszünk róla, hogy óriási eredményekre nem számíthatunk ezekkel sem. A felhasználói tesztek azt mutatják, hogy azok a karcok, amelyeket a toll vagy a paszta el tudott távolítani, akár a hüvelykujj megnyálazásával, és a hibás részek megdörzsölésével is lejönnének, sőt, egy autómosás vagy egy nagyobb eső során ugyanúgy visszatérhetnek a karcok az autó karosszériájára.
További praktikák a karcok eltávolítására
Leghatásosabb házi megoldásként a szakértők a polírpasztát szokták megemlíteni. Természetesen a mélyebb karcolásoknál ezzel sincs sok esélyünk, de a kisebb karcokat gyakorlatilag tökéletesen el lehet távolítani szakértői beavatkozás nélkül is. De mi a teendőnk, ha egy bevásárlókocsi, egy faág, egy kulcs vagy egy kerékpár találkozott autónk karosszériájával, és mi magunk szeretnénk nekiállni ennek javításának?
Első lépésként meg kell tisztítani a javítani kívánt területet alkohollal és egy puha ronggyal, hogy semmi ne maradjon annak felületén, maga a karcolás barázdája is idegen testtől mentes legyen. Ha ezzel megvagyunk, rá kell kenni a polírpasztát, sőt, ne féljünk kétszer-háromszor is bedörzsölni vele a hibás részt a karosszérián.
Ha ennél nagyobb karcokat szeretnénk eltávolítani, lehetséges, hogy gittre is szükségünk lesz. Ebben az esetben a gittet is fel kell vinni a karcolás területére, majd száradás után a megfelelő festéket is felvinni a felületre, és egy éjszaka száradás után már nyugodtan használható az autó. Az interneten rengeteg különféle módszert találhatunk a kocsi karosszériájának javításáról, érdemes ezeknek utánanézni, mielőtt belevágnánk a folyamatba, ha pedig a do-it-yourself megoldások nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, forduljunk a szakikhoz.