A kipufogó rendszerről általában sokan az hiszik, hogy csak az üzemanyag égetése utáni gázok elszállításában van szerepe, ez azonban téves és felületes információ, hiszen a kipufogórendszer további számos funkcióval és alkatrésszel van felszerelve, melyek tartalmazzák többek között a katalizátort és a részecskeszűrő berendezést is, amelyek a környezetvédelem tekintetében mérhetetlenül fontosak. Sokan nem gondolnák, de a kipufogó rendszerek egészében, de egyes elemeiben is igen költségesek, főképp az új gyártású autóknál, ahol a környezetvédelmi rendeletek egyre szigorúbbak, ezáltal a gyártók egyre jobb alkatrészeket gyártanak. Ezek természetesen egyre drágábbak, viszont az áruk segíti a tökéletes működést, valamint az élővilágra is pozitív és elengedhetetlen szerepet tölt be nem csak a szmog csökkentése és elvezetése, de a zajok minimalizálása tekintetében is.
Ennek az összetett rendszernek az átalakítása, melyet sok mérnök hónapok alatt dolgoz ki egy-egy autóhoz, nem csak felesleges, de káros is, hiszen az átalakítás megnöveli a hangszintet, ami valakinek tetszik, viszont a fogyasztást és a teljesítményt is, ráadásul költséges is. Költsége nem csak abban mutatkozik meg, hogy cserén és szervizelésen esik át, amelynek vannak kötelező kiadásai, hanem a vele járó büntetésben, és esetleg a forgalmi engedély bevonásában is megnyilvánulhat.
A kipufogórendszer részei
Az égéstermék a motortól a kipufogórendszer végéig több rendszeren keresztül megy át, melyek többségének egyedi és fontos funkciója van. Miután a kipufogógázok elhagyják a motort, bekerülnek az acélöntvényből készült leömlőcsonkba, melynek a feladata a kipufogógáz átszállítása az egy vagy két csőből álló leömlőcsőbe. A gázok ilyenkor már szűkebb úton mennek tovább, így a nyomás növekszik. A leömlőcső a kibocsátott égéstermékeket tovább szűkíti, valamint lehetőség szerint elágazik, ez az adott kipufogó rendszertől és tervezéstől függ. A leömlőcsonkban vagy a csővezetékben elhelyezve található egy olyan eszköz, ami a motor égéstermékének érzékelésére, valamint a kipufogógáz oxigénszintjének mérésére szolgál: a lambdaszonda.
A komolyabb tervezésű és kivitelezésű autóknál ez a rendszer nagyon érzékeny összekötésekkel bír, ezért is fontos, hogy ne babráljuk feleslegesen a kipufogórendszert, mert ha a beállítások változnak, akkor jobb esetben hibaüzenetet, rosszabb esetben pedig komoly hibát tapasztalhatunk, aminek javítási költsége körülbelül 50 000 forinttól akár több százezer forintig terjedhet. A rugalmas rögzítőcsövek segítik a kipufogó rendszer rezonanciájának és a további mozgásból keletkező zajának csökkentését. A zajcsökkentés egyébként nem csak a komfortos utazás szempontjából, de a hangszintek törvénybeli szabályozása miatt is igen fontos. A katalizátor az egyik legfontosabb alkatrész a kipufogó rendszerben, hiszen a motor károsanyagainak kibocsátását nagy mértékben csökkenti. A keletkezett károsanyagoknak a 95%-át leköti, amivel a környezetet védi és az ezzel kapcsolatos szabályoknak is eleget teszt.
A hangtompító és fojtó szereppel bíró doboknak szintén a zaj csökkentése a fő szerepük. Ezek egymásra felépített, lyukacsos kamrákból állnak, melyek elfojtják a zajokat. A végdob, vagy átlagos használatban a kipufogódob szintén zajcsökkentő berendezés, melynek kialakítása nagyban befolyásolja a kibocsátott hang mértékét és mélységét, illetve magasságát. Akik tuningolnak, és nagyobb, mélyebb hangra vágynak, azok a dobot vagy előbbi alkatrészeit megfúrják az erőteljesebb hanghatás céljából. Ha nem szeretnénk mélyebb, hangosabb zajt előidézni, akkor is áldozatai lehetünk a jelenségnek, ugyanis a kipufogó rendszer korrózió által előforduló esetleges kilyukadása is nagyban befolyásolja a zaj hangerejét és hangszínét.