Ugrás a tartalomra
Karbantartási munkák miatt az AutoScout24 jelenleg csak korlátozott mértékben érhető el. Ez olyan funkciókat érint, mint például kapcsolatfelvétel az eladókkal, bejelentkezés vagy az Ön eladó járműveinek kezelése.

A motorolajok viszkozitása – mire kell figyelni?

Bár az minden esetben az autó használatától függ, hogy milyen gyakran kell a kocsiban az olajat kicserélni, a szakértők azért azt mondják, hogy minden megtett 30000 kilométer után foglalkozni kell a problémával.

aRengeteg olajcserére szakosodott műhely van, így ha esedékes az olajcsere, a legegyszerűbb hozzájuk elvinni az autót, hiszen nemcsak azt tudják megmondani, hogy milyen olaj való az autóba, de le is cserélik a motorolajat, sőt, a szükséges alkatrészeket, például a szűrőket is cserélik, tisztítják. A motorolaj kiválasztásakor nagy figyelmet kell szentelni az úgynevezett viszkozitásnak. A kenőanyagok viszkozitása a legrégebb óta mért tulajdonságuk, de nézzük is meg, hogy mit is jelent pontosan, ha már a szakértők egy ennyire fontos, a motorolajat meghatározó tulajdonságnak tartják.

Mi az a viszkozitás?

Röviden megfogalmazva a motorolaj viszkozitása egyet jelent annak folyási képességével. Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a viszkozitás nem fejezhető ki egy állandó számmal, hiszen a hőmérséklethez viszonyítva fordítottan arányosan változik. Ez magyarul azt jelenti, hogy a viszkozitás úgy csökken, ahogy a hőmérséklet nő, és fordítva. Fontos, hogy a motorolaj egyik szélsőséget se közelítse meg, tehát alacsony hőmérsékletnél ne dermedjen meg, magas hőmérsékletnél pedig ne legyen túl folyós, hisz így nem jön létre az alkatrészeken a szükséges réteg, melyeket ezek az alkatrészek fognak bánni. Ezért olyan fontos tehát a motorolaj viszkozitása.

Annak érdekében, hogy a motorolajok viszkozitásával kapcsolatban könnyebben kiigazodjunk, az Autóipari Mérnökök Egyesülete (SAE, vagyis a Society of Automotive Engineers) a J300 ajánlásában fogalmazta meg az SAE-szabványt, mely a viszkozitás maximumát és minimumát is rögzíti, és osztályokba sorolja a kenőanyagokat az alapján, hogy ezeket a bizonyos értékeket milyen hőmérsékleten érik el. Ha valaki közelebbről megvizsgálná ezt a szabványt, az interneten pár perc keresgélés után könnyen elérhetők ezek a táblázatok, bár az átlagember számára sok jelentéssel nem bírnak.

A kenőanyag viszkozitási indexe

A viszkozitási index egy olyan szám, mellyel azt jelölik az ezzel foglalkozó hatóságok, hogy mennyire változik az olaj viszkozitása a hőmérséklet változásával. Ha egy kenőanyag viszkozitási indexét egy nagy szám jelöli, az azt jelenti, hogy a hőmérséklet nem változtatja meg olyan nagy mértékben a viszkozitását. Ha a viszkozitási indexet egy kis szám jelöli, akkor – értelemszerűen – olyan motorolajról beszélünk, melyet a hőmérséklet változása nagyban befolyásol.

Most, hogy az alapfogalmakat már tisztáztuk, mindenkinek rálátása lehet arra, pontosan mit is csinál a motorolaj, és miért fontos a viszkozitása. Azonban továbbra is azt javasoljuk, hogy ha valaki nem ért hozzá, bízza szakértőkre az olajcserét, és tőlük kérjen további felvilágosítást a motorolaj tulajdonságairól.

Megosztás

Minden cikk

All Engine oil quality levels - differences

Motorolajok minőségi besorolása

Tanacsado · Autójavítás
All calculator for traffic-violent-pionts

A büntetőpontos rendszerről

Tanacsado · Autójavítás
MPU

Az alkoholtesztről és annak menetéről

Tanacsado · Autójavítás
Kevesebb megjelenítése