Az alábbi cikkben ismertetünk néhány tünetet, és megpróbáljuk felállítani a rájuk jellemző diagnózist is, így ha szerencsénk van, akár percek alatt meg tudjuk oldani a problémát. Rosszabb esetben sajnos műhelybe kell vinni, illetve ebben az esetben vitetni a kocsit, hogy feltárhassák a gond okát, de ez kellő odafigyeléssel és a szükséges karbantartások elvégzésével megelőzhető.
Mik lehetnek a gondok?
Mint azt feljebb is írtuk, a gondnak nagyon sok különféle forrása lehet. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a leggyakrabban az akkumulátor adja meg magát, ezekben az esetekben az akksi cseréje akár házilag, egyedül is elvégezhető. Az akkumulátor cseréjéről oldalunkon több cikket is találhat, kezdve azzal, hogy milyen típusú akksit érdemes venni, egészen a beszerelés menetéig. Erre az utalhat, ha az autó indításakor semmilyen hangot nem hallunk, miután a gyújtáskapcsolóban elfordítottuk a kulcsot. Ha teljesen le van merülve az akksi, akkor az is lehet, hogy egy bikázással meg tudjuk oldani a problémát, ha nem, akkor szükség lesz egy akksi töltőre, mely néhány óra leforgása alatt teljesen feltölti a lemerült akkumulátort. Az akkumulátorral kapcsolatos hibák a leghálásabbak az ilyen esetekben, hiszen a legtöbbször néhány ezer forintból megoldható a hiba kijavítása.
Ennél egy fokkal rosszabb az, ha az önindító forgatja a motort, de az mégsem indul be. Ilyenkor valószínűleg az üzemanyaggal kapcsolatos a probléma, vagy kifogyott, vagy valamiért nem jut el a motorba. Benzines autóknál az is lehet a kiváltó ok, hogy a gyújtógyertyák nem működnek megfelelően. Ha ilyen hibával találkozunk, ne is álljunk neki házilag megpróbálni kiküszöbölni azt, nagy eséllyel csak rontunk az autó műszaki állapotán, ha nem értünk hozzá kellőképpen. Ha csak az üzemanyag fogyott ki, akkor pedig értelemszerűen nincs másra szükségünk, mint egy benzineskannára és egy segítő barátra, aki a legközelebbi benzinkútig elvisz minket.
Akár az is előfordulhat, hogy az autó motorja beindul, de az öröm nem tart sokáig, hiszen hamar le is áll. Ilyenkor valószínűleg az üzemanyag befecskendezése nem történik megfelelően, és ezzel sem lehet otthon, szakértelem nélkül mit kezdeni. Sajnos csak akkor van esélyünk házilag is jó megoldással előállnunk, ha a probléma oka az akkumulátorban vagy az üzemanyag hiányában keresendő. A többi esetben mindenképp kérjük profik segítségét, és ha már egyáltalán nem mozdítható autónk, hívjuk házhoz az autószerelőt vagy gondoskodjunk az autó műhelybe való elszállításáról.