Persze a karcok miatt csökkent látási viszonyok nem csak a napkelte vagy naplemente időszakában okoznak sok fejfájást, de esős vagy havas időben is, hiszen a karcok ilyenkor nagyobbnak tűnnek, ráadásul jobban csökkentik a látást a megtört, leperegni nem tudó vízcseppek miatt. Egy komolyabb esőben életveszélyes lehet karcos szélvédővel rendelkező autóval elindulni egy útra, és ez nem csak a nagyobb karcokra, de az esetleges mosási vagy egyéb hibák miatt keletkezett kisebb karcokra is érvényes, melyek ilyenkor sűrűbben és nagyobb területen jelentkezhetnek. A karcokat természetesen a szélvédő polírozásával a legtöbb esetben el lehet tüntetni, amit szakember végezhet, vagy ha kellőképpen talpraesettek vagyunk, akkor mi is kezünkbe vehetjük a dolgokat.
Megelőzés
Természetesen használt autó vásárlása esetén fontos figyelni a karcokat és a maszatoknak tűnő karccsoportokat, ugyanakkor az autókereskedésekben erre külön figyelmet fordítanak, és a hibát kijavítják, vagy az autó árát azzal arányosan csökkentik. Ha saját magunk okoztuk a kárt, akkor érdemes néhány dologra a későbbiekben figyelni, továbbá akkor is, ha még nem lett kopott, karcos a felület. Kerüljük a poros helyeken való tárolást, de ha mégis szennyeződéstől hemzseg egy garázs, akkor ezeket a megfelelő szerszámokkal és szerekkel távolítsuk el. Semmiképpen ne törölgessük száraz ronggyal, pláne, ha az durva szemcsés felületű. A szélvédő számára a legártalmasabb, ha hagyományos törlőkendővel áttöröljük, mert ezzel a rajta lévő szennyeződést szó szerint belegravírozzuk a szélvédőbe. Érdemes mindig ellenőrizni az ablaktörlő lapátjait is: ha már nincsenek a legjobb állapotban, akkor cseréljük le azokat. Ez nem nagy kiadás a kopó alkatrészek területén, mégis rengeteg fejfájástól megkímélhet bennünket. Természetesen az esetleges polírozást egy hosszabb idő után nem kerülhetjük el, hiszen a környezetnek szélvédőnk mindig ki lesz téve, így viszont időt nyerhetünk.
A szélvédő polírozásának menete
Ha nem mi magunk kívánjuk ezt a műveletet véghezvinni, hanem rábízzuk magunkat a profi szakemberekre, akkor egy bölcs és hosszú távon kifizetődő döntést hozunk. A szélvédő polírozásánál fontos megjegyezni, hogy a polírozás egy nagyon finom csiszolási forma, ami miatt az üveg veszít vastagságából. A művelet egy árajánlattal és diagnosztikával kezdődik, majd ha ezeken a kötelező formaságokon túlestünk, az autó karcos és kopott üvegfelületét alaposan lemossa a szerelő, és minden apró szennyeződést és zsiradékot eltávolít. Ha az üveg makulátlanul tiszta, akkor kezdődik a polírozás folyamata, melyet egy durvább polírozóval kezdenek és egyenletesen haladva, körkörös mozdulatokkal távolítják el a kopást és a karcokat. Ezután szintén ezt a folyamatot kell ismételgetni egyre finomabb polírozóval. A nagyon mély karcokat sajnos nem minden esetben lehet eltávolítani, de a kisebbektől és a mikrokarcok tömkelegéből származó foltoktól könnyen megszabadulhatunk. Sok esetben ilyenkor sajnos megszűnik a szélvédő vízlepergető képessége, de aggódni nem kell, hiszen már minden esetben része a folyamatnak, hogy ezt a réteget a polírozás után pótolják. A vízlepergető, védőréteget képző anyagot a legtöbb autóalkatrészekkel foglalkozó boltban meg lehet vásárolni vagy rendelni, és felhordása nem okoz nagy fejfájást senkinek. Ha lehetőségünkben áll, akkor viszont előzzük meg ezt a problémát, és figyeljünk szélvédőnk pontos karbantartására.