Télen az egyik legfontosabb szennyező maga a latyak, ami az utakat borítja. Az alkalmanként leeső hó hamar elolvad a forgalom súlya alatt, s az autók egymásnak verik fel a sózóanyaggal kevert sarat. A megfelelő szélvédő tisztítás ilyenkor elengedhetetlen feltétele a jó tempójú haladásnak.
A hideg emellett tartósabb egy helyben álláskor a szélvédő befagyását is okozza, így indulás előtt gyakran hosszú percekig is tart az autó kiolvasztása. Különösen igaz ez, ha ónos csapadék hullik, ekkor a járművet nem is a könnyebben leseperhető hó fedi be, hanem valódi jégpáncél.
Ablakmosás télen
A latyakos időszakban elengedhetetlen az autó ablakmosó tartályának feltöltése, s lehetőleg az autóban vagy gyorsan hozzáférhető helyen is kell lennie tartalék mosófolyadéknak. A különféle folyadékok eltérő összetétellel rendelkeznek, így más és más hőmérsékleten fagynak meg.
Általános szabály, hogy a téli ablakmosó folyadékot a gyártók kékre színezik, így könnyebben meg lehet különböztetni a sárga, zöld vagy piros nyári folyadéktól. Utóbbi gyakorlatilag nem is tartalmaz fagyást gátló összetevőt, így ha télen nyári ablakmosóval közlekedik az autós, az alkatrészek elfagyását kockáztatja. Fagyáskor pedig gyorsan összejön a több tíz-, vagy akár százezer forintos kár, ráadásul bizonyos alkatrészeket ki kell cseréltetni, különben nem közlekedőképes a jármű.
A téli szélvédőmosóhoz a gyártók fagynak ellenálló összetevőket kevernek, melyek ma már nem károsítják az autó gumi- vagy fém részeit. Régebben etanolt tartalmaztak az ilyen folyadékok, ma már nem használják ezt az összetevőt. A különféle keverési arányoktól függően eltérő fagytűrő képességű mosóanyagok kaphatók, vannak -15°C-ig, -30°C-ig, de akár -60°C-ig is ellenálló ablakmosók. Érdemes megfontolni, hogy melyik típusra van szükség, mivel minél fagytűrőbb egy szer, annál drágább.
Jégeltávolítás télen
Ha befagyott az autó, az egyetlen megoldás a jégmentesítés. Amennyiben hó is fedi a járművet, akkor puha kefével el kell távolítani azt. Az ablakra fagyott hó és jég feloldásához az autó segítségét is érdemes igénybe venni, így sokkal gyorsabban elkészül a feladat.
Forró vizet közvetlenül a szélvédőre önteni nem szabad, mert a jelentősen eltérő hőmérsékletek miatt a szélvédő akár meg is repedhet, s cserére szorul. Szintén nem szabad használni az ablaktörlő lapátokat, mert ezek odafagyhatnak a szélvédőre, s felolvasztás nélküli bekapcsolásukkal leszakad a lapátok elejéről a törlésért felelős vékony él.
A szélvédő jégmentesítéséhez az autót be kell indítani, s a klímát belső keringetésre állítva a fúvókákat az üvegfelületre kell irányítani. Már 1-2 perc után elkezd olvadni a jég, amit kívülről kemény műanyag jégkaparóval lehet hatásosan eltávolítani.
Amint a törlőlapátok is kiolvadtak, egy kevés ablakmosó folyadék kispriccelésével lehet teljessé tenni a szélvédő tisztítás indítás előtti folyamatát, lemosva a legapróbb koszokat is a felületről.