Az E kategóriás jogosítvány önállóan nem létezik, ezért kapcsolják mindig egy másik jogosítvány kategóriához. Ennek megfelelően a BE kategória személygépkocsit jelent nehézpótkocsival, a CE kategória teherautót vagy kamiont jelent nehézpótkocsival, a DE kategória pedig buszt jelent nehézpótkocsival.
A nehézpótkocsi olyan pótkocsi, melynek össztömege meghaladja a 750 kg-ot.
A D kategóriás jogosítvány megszerzése
Mivel az E kategória önállóan nem szerezhető meg, így a DE kategóriás jogosítvány kiváltásához előbb rendelkezni kell egy D kategóriás jogosítvánnyal. A buszjogosítványt számos autósiskola oktatja, s elméleti és gyakorlati oktatásból áll.
Az elmélet 20 órás oktatása kétféle oktatási módban érhető el. A hagyományos változat a tantermekben történő oktatás, sok iskola ezt akár 1 hét alatt is le tudja adni. A másik módszer a távoktatás, ilyenkor a tanuló egy internetes alapú oktatószoftverhez kap hozzáférést, s interneten tanulja meg a tananyagot.
A KRESZ vizsga mellett le kell tenni a biztonsági ellenőrzés és üzemeltetés vizsgát, mely alól egyes speciális végzettségű hallgatók felmentést kaphatnak. A KRESZ vizsga teljesítésére azonban ők sem kaphatnak mentességet.
A gyakorlati vezetés kötelező óraszáma 29+2, ahol a 2 óra a vizsgára szánt idő. Vizsgát két alkalommal kell tenni, az első a rutinvizsga, a második pedig a forgalmi vizsga. Ezek teljesítése után lehet kiváltani a D kategóriás jogosítványt.
Természetesen a D kategóriához emelt szintű belépési követelmények tartoznak, a tanfolyamra való beiratkozáshoz be kell tölteni a 20 és fél évet, a KRESZ tanfolyam 20 és háromnegyed évesen, a rutin vizsga pedig 21 évesen tehető le legkorábban. Fontos tudni, hogy a D jogosítvány addig nem jogosít fel a nemzetközi vezetésre, míg a tulajdonosa be nem töltötte a 24. életévét.
Az E kategóriás jogosítvány megszerzése
A D kategória birtokában megkezdhető az E kategória, melynek végeztével a hallgató részére kiállításra került a DE kategóriás jogosítvány. Az E kategória megkezdésének feltétele, hogy a hallgató D kategóriás jogsija ne legyen kezdő vezetői jogosítvány, azaz több, mint 2 éves legyen.
Be kell fizetni az oktatás díját, s ismételten be kell mutatni az összes olyan okmányt, amely a tanfolyamra való beiratkozáshoz szükséges. Ide tartozik az alapfokú bizonyítvány, az egészségügyi alkalmasság igazolása és a meglévő előfeltétel jogosítvány.
Amennyiben sikerül a vizsga, a hallgató valamelyik okmányirodában válthatja ki az új jogosítványát. Meg kell várnia azt a pár napot, míg a Nemzeti Közlekedési Hatóság kiállítja a sikeres vizsgáról az igazolást, majd ezt kell bemutatni az okmányirodai ügyintézőnek. Az ügyintézési idő maximum 30 nap, de általában gyorsabban elkészül az új DE kategóriás jogosítvány.