A látásvizsgálat jogosítványhoz a B, C vagy D kategóriás jogosítványoknál kis mértékben eltérő, de minden esetben a háziorvos vagy a foglalkozás-egészségügyi orvos feladata. Amennyiben bármilyen probléma merül fel a szem vizsgálatakor, ők tudják tovább utalni a beteget a szemész szakorvoshoz. A vizsgálatokat elvégző orvosok felelőssége, hogy csak olyan járművezető vegyen részt a közúti forgalomban, aki arra tökéletesen alkalmas.
Hogyan történik a látásvizsgálat?
A látásvizsgálatnál az orvos felméri a szemek állapotát, s megnézi, hogy megfelelő-e azok éleslátása. Megnézi a színlátást, a kontrasztok érzékelését, a szem esetleges káprázását vagy kettős látását. A vizsgálatnál kiemelt fontosságot szentelnek azon népszerű szembetegségeknek, melyek egyre rosszabbodnak az idő előrehaladtával.
A B kategóriás jogosítvány az egyik leggyakoribb jogsitípus, ott például a két szemnek együtt el kell érnie a 0,5-ös látásélességet. Amennyiben ez nem áll fenn, akkor a szemorvos szemüveget írhat fel, s így is teljesíthető az elvárt éleslátás. A vízszintes irányú látótérnek legalább 120 fokosnak kell lennie.
Amennyiben a jogosítványért folyamodó személy egyik szeme sérült, az még nem jelenti automatikusan az egészségügyi alkalmasság megtagadását. Ha az ép szem önállóan is eléri a 0,5-ös látásélességet, s a másik szem sérülése már régóta fennáll, akkor a szervezet már alkalmazkodott a fél szemmel történő látásra. Ilyen esetekben az egészségügyi alkalmasság igazolható.
Az alkalmasságot kizáró tényezők
Az egészségügyi alkalmasságot kizáró tényezők fennállása során nem szerezhető meg a jogosítvány, az ilyen vizsgálatok közül egyik a látásvizsgálat jogosítványhoz. A szigorúság nem véletlen, az ilyen korlátozásokkal kívánja kizárni a jogalkotó a forgalom résztvevői számára veszélyes személyeket.
A C kategóriás vagy D kategóriás jogosítványoknál az alkalmasságot kizáró tényező, ha a vizsgált személy szeme nem képes különbséget tenni a kontrasztok között. Itt a defektus miatt a szem nem ismeri a fel a felületek eltérő fényességét, s nem képes az árnyékok megkülönböztetésére. Az ilyen szemvizsgálatnál fehér háttéren fekete számokat és betűket jelenítenek meg, melyeket fel kell olvasnia a vizsgálatra érkezőnek. A képsoros vizsgálatnál pedig egyre kisebb kontrasztú képsort használnak a tesztelésre, hogy megállapítsák, mennyire alkalmas a jogosítványra jelentkező személy látása.
A kettőslátás is olyan hibája a szemnek, mely kizárja a jogosítványt megszerzését. Itt a szemgolyót mozgató izmok tökéletlensége vezet a képalkotás hibájához. Természetesen nemcsak a szem betegségei miatt kaphat valaki egészségügyileg alkalmatlan jelzést, hanem a test más szerveivel összefüggő betegségek miatt is. Ide tartozik a magas vérnyomás, a súlyos cukorbetegség, vagy az idült alkoholizmus és a tudatmódosító szerek rendszeres használata egyaránt.